Καρδίτσα-Λαύριο 84-68: Η πρώτη νίκη στο «σπίτι» με εξαιρετική εμφάνιση του Σάιμπερτ! (vid)

Η Καρδίτσα επικράτησε με 84-68 του Λαυρίου στην 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, με τον Τζόρνταν Σάιμπερτ να ξεχωρίζει στο γήπεδό της!

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν εξαιρετικός και βοήθησε σημαντικά στην επίτευξη της πρώτης νίκης της ομάδας του, ανακόπτοντας τις προσπάθειες των αντιπάλων.

Η Καρδίτσα έχει πλέον 1 νίκη και 7 ήττες, ενώ το Λαύριο έχει ρεκόρ 3-5, μετρώντας τέσσερις σερί ήττες το τελευταίο διάστημα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Καρδίτσα πίεσε από την αρχή και κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα (13-5 στο 5’), με τον Μάρεκ Κλάσεν να ξεχωρίζει οργανωτικά και εκτελεστικά.

Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου κράτησαν τον έλεγχο και έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο στο +7 (21-14), ενώ ο Ρομέλο Γουάιτ αποχώρησε τραυματίας στο 4.59 του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά μειώθηκε αλλά η πίεση της Καρδίτσας ήταν εμφανής, κρατώντας την ομάδα του Λαυρίου σε απόσταση αναπνοής.

Οι Θεσσαλοί διατήρησαν το προβάδισμα, με τον Τζόρνταν Σάιμπερτ να ξεχωρίζει με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ από 12 πόντους σημείωσαν Ρομέλο Γουάιτ και Μίτσελ Σμιθ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Καρδίτσα ήταν επίσης ο Μάρεκ Κλάσεν με 11 πόντους και 10 ασίστ. Από το Λαύριο ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους είχε 16 πόντους και ο Ξαβιέ Καστανέδα 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Θεονάς, Λουλουδιάδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 46-29, 62-52, 84-68.