Παναθηναϊκός-Λαύριο 111-75: Η ομάδα του Παναθηναϊκού επικράτησε του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ, παρότι έπαιξε χωρίς τους Σλούκα και Λεσόρ

Παρά την απουσία των Κώστα Σλούκα και Ματίας Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επικρατήσει του Λαυρίου με σκορ 111-75 στο ματς που έγινε στο ΟΑΚΑ για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού έδειξε σοβαρότητα και πειθαρχία καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στο Λαύριο.

Ο προπονητής της ομάδας, Εργκίν Αταμάν, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, αλλά αντιμετώπισε το πρόβλημα του τραυματισμού του Δημήτρη Μωραΐτη μετά από μόλις 3:29 που βρέθηκε στο παρκέ. Ο χρόνος απουσίας του θα εκτιμηθεί στις προπονήσεις.

Παρόλα αυτά, με την επικράτηση στο ελληνικό πρωτάθλημα με υπέροχο σκορ, οι παίκτες του Παναθηναϊκού απέδειξαν ότι βρίσκονται στον σωστό δρόμο ενόψει του επόμενου αγώνα της EuroLeague με τη Μπασκόνια την Παρασκευή.

Από την πλευρά του, το Λαύριο μπορεί να κρατάει το κεφάλι ψηλά, καθώς έχει 2 νίκες και 1 ήττα. Επίσης, η ομάδα έδειξε ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστική και να προκαλέσει δυσκολίες.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ δώσε άλλον αέρα στην ομάδα του, ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν επίσης οι Χουάντσο Ερνανγκόμεθ με 15 πόντους, ο Μάριους Γκριγκόνις με 14 πόντους και ο Κάιλ Γκάι με 13 πόντους. Από την πλευρά του Λαυρίου, ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους ήταν εξαιρετικός με 24 πόντους και ο Μάρκους Θόρντον πέτυχε 11 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά με ενέργεια και διάθεση να τρέξει και πήρε το προβάδισμα στην αρχή του παιχνιδιού με σκορ 31-20. Στο ημίχρονο, η ομάδα του Λαύριο έβρισκε πίσω με 11 πόντους (56-45). Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν και οι “πράσινοι” πήραν μια διαφορά 32 πόντων (86-54) και τελείωσαν το ματς με στυλ.

Διαιτητές: Τσολάκος, Ξενικάκης, Δέλλας.

Δεκάλεπτα: 31-20, 56-45, 86-54, 111-75.