Με “μαέστρο” Ράγκλαντ και “καυτό” Χουγκάζ, το Περιστέρι 95-72 το Μαρούσι (gallery & vid)

Το Περιστέρι κέρδισε το Μαρούσι με 95-72 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” το Σάββατο και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας στη Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε το ρεκόρ της στο 10-6, ενώ η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη έμεινε στο 5-11.

Οι επισκέπτες ήταν ανταγωνιστικοί για 31 λεπτά, παρά το ότι πάντα ήταν πίσω στο σκορ. Ωστόσο, στα τελευταία 9 λεπτά του αγώνα, το Περιστέρι έκανε σημαντικό σερί πόντων (25-9) για να τελειώσει ο αγώνας με το τελικό σκορ 95-72.

Μέχρι εκείνη την ώρα, το Περιστέρι είχε φτάσει σε +15 (70-55) λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος (70-58).

Ο Τζο Ράγκλαντ, ήταν ο “μαέστρος” των γηπεδούχων, καθώς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους από 7/7 σουτ (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα) και 2/3 βολές, με 12 ασίστ και 6 ριμπάουντ!

Δίπλα του, ο “καυτός” Νίκος Χουγκάζ, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους σε 17:56 συμμετοχής! Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 5/8 τρίποντα, 2/3 δίποντα, προσφέροντας λύσεις σε κρίσιμες στιγμές του αγώνα, ακόμα και όταν οι διαφορές ήταν μικρότερες.

Το Μαρούσι ισοφάρισε σε 36-36 πριν τελειώσει το ημίχρονο, ωστόσο το Χουγκάζ με δύο σερί τρίποντα μετέτρεψε το σκορ σε 42-26.

Οι επισκέπτες είχαν τον Αχμέντ Χιλ στους 20 πόντους, τον Μίρο Ραντούλιτα να παλεύει με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Επίσης, ο Μπρίσκοου πέτυχε 11 πόντους σε μια βραδιά που το Μαρούσι απουσίαζε τομε τους Τζούιστον και Φιλιππάκος, οι οποίοι δεν χρησιμοποιήθηκαν από τον προπονητή τους λόγω τραυματισμών.

Ο Κόζι σημείωσε 8 πόντους και χρειάζεται χρόνο για προσαρμογή.

Οι επισκέπτες είχαν 5/21 τρίποντα αντί των 12/24 των γηπεδούχων.

Tα δεκάλεπτα: 21-16, 42-36, 70-58, 95-72