Άρης vs Καρδίτσα: Η νίκη με την άμυνα του Άρη 69-61 (φωτογραφίες & βίντεο)

Παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε για 40 λεπτά, ο Άρης κατάφερε να νικήσει την Καρδίτσα με την ισχυρή του άμυνα, με σκορ 69-61 την Κυριακή στο Nick Galis Hall, για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν η ηγετική φιγούρα με 22 πόντους σε έναν αγώνα όπου οι πόντοι ήρθαν με δυσκολία. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφτασε στο 2-1 στην Basket League, απέναντι σε μια ανταγωνιστική ομάδα που ήταν κοντά στην πρώτη νίκη της εκτός έδρας από της περσινή σεζόν που ανέβηκε στην μεγάλη κατηγορία.

Η Καρδίτσα έχει πλέον ρεκόρ 0-3, αφού έχει παίξει μόνο εκτός έδρας μέχρι στιγμής λόγω του προβλήματος που αντιμετωπίζει το κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης” λόγω των πλημμύρων στη Θεσσαλία.

Ο πρώην παίκτης της Καρδίτσας, Ρομπέρτο Γκάλινατ, συνέβαλε με 14 πόντους για τον Άρη, με 10 από αυτούς να έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο και 7 στην τελευταία περίοδο, κυρίως από τη γραμμή των βολών.

Ο Σανόγκο είχε σημαντική συμβολή σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού, ειδικά στην άμυνα.

Η Καρδίτσα πάλεψε, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε μόλις 22 πόντους, 11 για κάθε περίοδο. Οι επιθετικές προσπάθειες της ομάδας εξαρτήθηκαν από τους ξένους παίκτες, με τον Μίτσελ Σμιθ να πραγματοποιεί 18 πόντους, τον Μάρεκ Κλάσεν να σημειώνει 11 πόντους και 6 ασίστ, και τον Σάιμπερτ να προσθέτει 10 πόντους.

Ο Άρης είχε δυσκολίες στον αγώνα αυτό, αφού εμφανίστηκε χωρίς ενέργεια λόγω των πολλών αγώνων που πρέπει να δώσει εβδομαδιαία λόγω του EuroCup. Έκανε πολλά λάθη και αγχώθηκε από τα τρίποντα της Καρδίτσας, βρίσκοντας τον εαυτό του πίσω στο σκορ με 29-39. Ωστόσο, ο Τολιόπουλος έδωσε ώθηση στην ομάδα με 13 πόντους κατά τη διάρκεια της γ αγωνιστικής περιόδου.

Η άμυνα του Άρη έκανε την υπόλοιπη δουλειά, με 11 αστοχίες από τα 4/6 τρίποντα των φιλοξενούμενων. Επίσης, κατάφερε να σταματήσει τον Σμιθ που είχε κάνει ζημιά με 14 πόντους σε τρεις περιόδους. Τέλος, οι βολές του Γκάλινατ στο τέλος καθάρισαν το παιχνίδι, με την Καρδίτσα να μην μπορεί να σκοράρει από το 52-56 στα 6,5 λεπτά, μέχρι την τελευταία φάση όπου κάρφωσε ο ΜακΚάλουμ για το 61-59.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ και εδώ.