ΑΕΚ-Καρδίτσα 103-88: Εντυπωσιακή νίκη με Ραντλ (φωτογραφίες)

Η ΑΕΚ επικράτησε με ευκολία (103-88) της Καρδίτσας, με τον Τσέισον Ραντλ να ξεχωρίζει στην εμφάνισή του και να βοηθάει την ομάδα του να πάρει τη νίκη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ΑΕΚ πλέον έχει 2 νίκες και 3 ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ η Καρδίτσα δεν έχει καταφέρει να πάρει ακόμα νίκη μετά από 5 αγωνιστικές.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ ξεκίνησε αποφασισμένη και από την αρχή έδειξε την κυριαρχία της. Με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα του Τσέισον Ραντλ και συνολικά έξι ευστοχίες σε επιθετικές προσπάθειες, η ΑΕΚ έφτιαξε ένα σημαντικό προβάδισμα (30-19 στο 6.40′). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανταποκριθούν με τον Ρομέλο Γουάιτ και τον Γιώργο Καμπερίδη να είναι οι κορυφαίοι τους στην επίθεση.

Ωστόσο, η ΑΕΚ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα +8 (34-26). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ζοάν Πλάθα ήταν ακόμη πιο αφοσιωμένη και δεν άφησε περιθώρια στους αντιπάλους να αντιδράσουν. Ο Τσέισον Ραντλ συνέχισε να σκοράρει, ενώ οι Κουζμίνσκας και Τίλμαν ήταν αξιόπιστοι επιθετικά για την ΑΕΚ. Έτσι, το ημίχρονο έληξε με το σκορ 59-41 υπέρ της ΑΕΚ.

Από εκεί και πέρα, η Καρδίτσα δεν είχε την ψυχολογία να αντέξει και η διαφορά αυξήθηκε ακόμα περισσότερο. Με τρίποντο του Καράμπελα, η ΑΕΚ ανέβηκε στο +25 (84-59 στο 29′), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ 87-61. Η τελευταία περίοδος δεν είχε ανατροπές, καθώς ο Ζοάν Πλάθα έκανε διαχείριση του ρυθμού του αγώνα και δόθηκε χρόνος σε όλους τους παίκτες του, προετοιμάζοντας τους για τις επόμενες υποχρεώσεις στην Ελλάδα και την Ευρώπη.

O Τσέισον Ραντλ με 20 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ, ενώ ο Κουζμίνσκας και ο Τίλμαν πρόσθεσαν 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Καρδίτσα, ο Ρομέλο Γουάιτ και ο Γιώργος Καμπερίδης σημείωσαν από 14 πόντους, ενώ ο Μίτσελ Σμιθ είχε 12 πόντους.

Οι διαιτητές: Καρπάνος, Μηλαπίδης, Σκανδαλάκης.

Τα δεκάλεπτα: 34-26, 59-41, 87-61, 103-88.