Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε 74-63: Η ομάδα του Παναθηναϊκού κέρδισε με εντυπωσιακή άμυνα, υπερισχύοντας με τον Ναν και τον Λεσόρ

Ο Παναθηναϊκός (16-10) κατάφερε να νικήσει την Φενέρμπαχτσε (15-11) με 74-63 στο sold out ΟΑΚΑ, χάρη στην εξαιρετική του άμυνα στην 26η αγωνιστική της EuroLeague.

Η Φενέρμπαχτσε υπερασπίστηκε το +14 του πρώτου γύρου (83-69), αλλά το σημαντικότερο είναι ότι οι “πράσινοι” εδραιώθηκαν στην τετράδα.

Λείποντας ο Κώστας Σλούκας, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βασίστηκε στην εντυπωσιακή άμυνά της και στον Κέντρικ Ναν που πέτυχε 19 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, με 10/22 δίποντα.

Επίσης, εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση του MVP του αγώνα Ματίας Λεσόρ (13π., 8ρ., 2κλεψ.), ενώ ξεχώρισαν για την εξαιρετική άμυνα τους οι Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (5π., 8ρ., 3κλεψ.), Τζέριαν Γκραντ (9π.), Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (6π., 4ρ.).

Παρότι ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με 2/12 τρίποντα, κατάφερε να επικρατήσει!

Από τη Φενέρ ξεχώρισαν οι Τζόναθαν Μότλεϊ (16π., 5ρ.), Νικ Καλάθης (12π., 5ασ.), Ταρίκ Μπιμπέροβιτς (12π.) και Σκότι Γουίλμπεκιν (10π.).

Οι Γιώργος Παπαγιάννης, Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν απόντοι, ενώ ο Καλάθης έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της EuroLeague που φτάνει τις 2000 ασίστ.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν είχε τους Νταϊσόν Πιέρ, Μετέκαν Μπίρσεν, Γίγκιτς Μεστόγλου και Ραούλ Νέτο.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα και η Φενέρμπαχτσε, με μαέστρο τον Νικ Καλάθη, προηγήθηκε με 7-19 (8′), κάνοντας ένα επιμέρους 2-17 (από το 5-2)!

Η είσοδος του Βιλντόσα έδωσε ενέργεια και 5 γρήγορους πόντους στους “πράσινους”, που τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο (13-21) έχοντας 1/10 δίποντα…

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνά του με τους Καλαϊτζάκη-Ερνανγκόμεθ και με ένα επιμέρους 12-4, ισοφάρισε 25-25.

Μάλιστα, με το ΟΑΚΑ να έχει πάρει… φωτιά, η ομάδα του Αταμάν πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 8 πόντων (38-30) στο τέλος του ημίχρονου.

Επιμέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο 25-9!

Ο Παναθηναϊκός τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 8 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ η Φενέρ είχε 2/12 τρίποντα και 8 λάθη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι “πράσινοι” πήραν την πρώτη τους διψήφια διαφορά (42-32) που έφτασε μέχρι τους 15 πόντους (53-38 στο 28′), πριν διαμορφωθεί το 57-47 στο τέλος της περιόδου.

Η Φενέρ μείωσε στους 5 πόντους στην αρχή της τελευταίας περιόδου (59-54 στο 32′), κάνοντας ένα επιμέρους 6-16, ενώ ο Παναθηναϊκός βρισκόταν στους πόντους μόνο από τον Ναν.

Παρόλα αυτά, ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος στο δεύτερο ημίχρονο και οι “πράσινοι”, με καλάθι του Λεσόρ, ανέβασαν τη διαφορά στους 13 πόντους στα 34” (74-61), προσπαθώντας πλέον να καλύψουν το -14 του πρώτου αγώνα.

Ο Γουίλμπεκιν μείωσε σε 74-63, ο Γκραντ αστόχησε σε τρίποντο και ο Παναθηναϊκός αρκέστηκε σε μία πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63.