Η Ελλάδα ξυπνάει και προκρίνεται με μαγκιά στους “16”!

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική ομάδα της Ελλάδας κατάφερε να κερδίσει την Νέα Ζηλανδία με 83-74 και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι πρωταγωνιστές της νίκης ήταν οι Παπαπέτρου και Λαρεντζάκης, ενώ κορυφαίος παίκτης ήταν ο Παπαπέτρου που έκανε ρεκόρ καριέρας με το εθνόσημο.

Η Ελλάδα είχε ένα δύσκολο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε ακόμη και στο -15, αλλά στο δεύτερο μέρος βελτίωσε την εικόνα της και κατάφερε να ανατρέψει το ματς. Οι παίκτες του Ιτούδη έπαιξαν με μεγάλη ένταση στην άμυνα και βρήκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ ο Παπαπέτρου και ο Λαρεντζάκης ήταν αποφασιστικοί.

Οι παίκτες της Ελλάδας θα συνεχίσουν την πορεία τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο ως δεύτερη ομάδα από τον τρίτο όμιλο, ενώ η Νέα Ζηλανδία θα παίξει για τις θέσεις 17-32.

Οι κορυφαίοι σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Παπαπέτρου και ο Λαρεντζάκης, ενώ αξιοσημείωτη ήταν και η εμφάνιση του Γουόκαπ με 10 πόντους και 9 ασίστ. Από την πλευρά της Νέας Ζηλανδίας, κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Ίλι με 27 πόντους, ενώ ο Τε Ράνγκι πρόσθεσε 19π.

Η Ελλάδα ξεκίνησε το ματς με τους Παπαγιάννη, Θανάση, Παπανικολάου, Λούντζης και Γουόκαπ. Στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική δυσκολεύτηκε από την άμυνα της Νέας Ζηλανδίας και βρέθηκε σε μειονέκτημα, αλλά με καλές επιλογές και καλή άμυνα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά πριν το τέλος του πρώτου ημίχρονου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα βελτίωσε την εικόνα της και κατάφερε να ανατρέψει το ματς χάρη σε μια πολύ καλή επίδοση στην άμυνα και στην επίθεση. Ο Παπαπέτρου και ο Λαρεντζάκης είχαν μεγάλη συμβολή στη νίκη της Ελλάδας.

Η Ελλάδα κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους “16” με το τελικό σκορ 83-74.