Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 85-80: Ο Παναθηναϊκός Προηγείται με 2-0 στα Playoffs (βίντεο & φωτογραφίες)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 85-80 τον Ολυμπιακό τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ και έτσι έχει πλεονέκτημα έδρας, έχοντας 2-0 επί του αντιπάλου του στα playoffs. Στην επόμενη φάση, οι έξι πρώτοι θα αγωνιστούν σε έναν όμιλο με μονό αγώνα.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν διατήρησε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ποτέ δεν έχασαν το χαρακτήρα του ντέρμπι. Αν και προηγήθηκαν με 15 πόντους, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο τέλος, με 5/6 τρίποντα στη Δ’ περίοδο, ανατρέποντας το αρχικό διαφορά.

O Καλαϊτζάκης κλέβοντας μπάλα από τον Γουόκαπ στο 83-80 και με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 85-80!

O Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 19 πόντους για τον Παναθηναϊκό, που πήρε 77 πόντους από τους βασικούς του και μόλις 8 από το πάγκο, με τους Γκριγκόνις (18π.), Ναν (16π.), Μήτογλου (13π.) και Λεσόρ (11π.) να είναι διψήφιοι.

Ο Φίλιπ Πετρούσεβ ήταν κορυφαίος του Ολυμπιακού με 18 πόντους, μέχρι να αποβληθεί με 5 φάουλ. Η ομάδα του αντιμετώπισε προβλήματα, αφού έχασε τον Μιλουτίνοβ λόγω τραυματισμού και δεν είχε τον Φαλ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 71-58, αλλά ο Ολυμπιακός ανατρέπει το σκορ και με 5/6 τρίποντα φτάνει στο 80-79!

Ήταν ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι από δύο τεράστιες ομάδες, που υπόσχονται ακόμα καλύτερες επιδόσεις στα playoffs!

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 85-80: Η Εξέλιξη του Αγώνα

Ο Παναθηναϊκός άρχισε δυνατά τον αγώνα, κερδίζοντας πλεονέκτημα 20-6 στα πρώτα 6 λεπτά και φτάνοντας στο 40-26 με 4:16 για το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του επανήλθε ανατρέποντας το σκορ στο 40-34.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι ομάδες επέδειξαν αμυντικές και επιθετικές ικανότητες, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί πλεονέκτημα. Στο τέλος, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τον αγώνα με τη νίκη 85-80.

Πετρούσεβ 3
Ναν 12
7 e1705952830165

ΓΟΥΟΚΑΠ ΓΚΡΙΓΚΟΝΙΣ

Οι γηπεδούχοι επιτέθηκαν στον Πετρούσεβ με τον Λεσόρ, ο οποίος πέτυχε δύο καλάθια και πήρε το 5ο φάουλ του Σέρβου στα 6:30 για το 76-61.

Ήταν ένα πλήγμα για τον Ολυμπιακό που έπαιζε με τον Μιλουτίνοβ νοκ-άουτ και απόντα, τον Μουστάφα Φαλ.

Ο Τζέριαν Γκραντ έδωσε τις λύσεις, όταν οι Γουίλιαμς-Γκος-Λαρεντζάκης και Παπανικολάου συνέβαλλαν στη μείωση του σκορ, 78-69, με την ομάδα του Αταμάν να διατηρεί σοβαρό προβάδισμα, δίχως ποτέ, να νιώσει “ασφαλής” όσο το ρολόι είχε χρόνο ακόμα.

Το τρίποντο κράτησε όρθια την ομάδα του Μπαρτζώκα, καθώς ενώ είχε μόλις 3/15 στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, έφτασε στα 4/5 με εκείνο του Γουόκαπ στο δίλεπτο, για τη μείωση του σκορ στο 80-74.

Γουίλιαμς Γκος 3

Το θρίλερ είχε πάρει “σάρκα και οστά” και ο Γουίλιαμς-Γκος μείωσε στο 80-76 με 104 δεύτερα για τη λήξη κι όλα ανοιχτά!

Ο ίδιος χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στον Γκριγκόνις στα 59”, ο Ναν έχασε τρίποντο και ο Πίτερς με τρίποντο (5/6 ο Ολυμπιακός στη Γ’ περίοδο) μείωσε στον πόντο, 80-79 στα 28 δευτερόλεπτα!!!

Στα 22” ο Γκραντ είχε 1/2 βολές για το 81-79 και στα 10” ήταν ο Γουίλιαμς-Γκος που κέρδισε φάουλ για να κάνει όμως 1/2 βολές και το 81-80.

Το “γαϊτανάκι” των φάουλ έστειλε τον Γκριγκόνις στη γραμμή των 4,5 μέτρων, με τον Λιθουανό να κάνει 2/2 για το 83-80.

Δείτε τις βολές:

Ο Γουόκαπ έκανε λάθος επαναφορά μετά από τάιμ άουτ με τον Καλαϊτζάκη να κλέβει την μπάλα και να κερδίζει φάουλ στα 9,3 δευτερα.

Ο Έλληνας γκαρντ έκανε 2/2 βολές (85-80) και τελείωσε τον αγώνα, “σφραγίζοντας” της νίκη της ομάδας του.