“Ολυμπιακός” συντρίβει το Λαύριο με εξαιρετική εμφάνιση 96-54 (εικόνες)

Μετά από ένα δύσκολο πρώτο επτάλεπτο όπου βρέθηκε πίσω με 19-10, ο Ολυμπιακός ενεργοποίησε τον κινητήρα του και κατέκτησε με εντυπωσιακό τρόπο τη νίκη με 96-54 εκτός έδρας ενάντια στο Λαύριο στον πρώτο αγώνα του Σαββάτου, στην 9η αγωνιστική της ελληνικής μπασκετικής λίγκας Stoiximan Basket League.

Ο Ολυμπιακός έφτασε σε ένα εντυπωσιακό ρεκόρ 8-1 κερδίζοντας με μεγάλη διαφορά πόντων, 46 πόντων συγκεκριμένα, με 89-43 προς το τέλος του αγώνα.

Οι κορυφαίοι σκόρερ για την ομάδα του Ολυμπιακού ήταν οι Μπραζντέικις (16), Μιλουτίνοβ (15) και Λούντζης (12).

Το Λαύριο βρίσκεται πλέον στο 3-6, ενώ αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη ήττα του. Οι κορυφαίοι σκόρερ για την ομάδα ήταν οι ΝτεΤζούλιους (18π.), Φλάτεν (12π. με 4/9 τρίποντα), Μουρ (12π.)

Απώντες από την ομάδα ήταν οι Βασίλης Καββαδάς, Θοδωρής Ζάρας.

Τέτοιου είδους αγώνες συνήθως κρίνονται από την πίεση που ασκεί το αγαπημένο ή το καλύτερο στη συγκεκριμένη περίπτωση ομάδα και σε αυτή την περίπτωση ο “δυνατός” ήταν ο Ολυμπιακός.

Μετά το 19-10 στα πρώτα επτά λεπτά, άλλαξε το ρυθμό του, έγινε πιο αποφασιστικός και μετά το σκορ 26-19 με 16-0 σε τρία λεπτά, στο τέλος της πρώτης περιόδου, έφτασε το σερί του στο 23-0, για το 33-19.

Το σερί διακόπηκε από το δεύτερο τρίποντο του νεοαποκτηθέντα Σκάιλερ Φλάτεν, αλλά η ομάδα του Λαύριο δεν κατάφερε να σκοράρει για περίπου έξι λεπτά.

Στην αρχή της πρώτης περιόδου, ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ που δεν είχε καταφέρει να σκοράρει με 0/12 σουτ σε 4 αγώνες, είχε βρει το πρώτο του τρίποντο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός είχε απόλυτη υπεροχή στη δεύτερη περίοδο. Με κορυφαίο τον Μιχάλη Λούντζη και στις δύο πλευρές του γηπέδου, έφτασε στο 50-25 στην ημιχρονιά, εξασφαλίζοντας μια εξαιρετική διαφορά 40-6 σε 13 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός είχε 10/12 ευστοχία στα δίποντα στη δεύτερη περίοδο, αντίθετα με το Λαύριο που είχε 0/6 δίποντα και 2/9 τρίποντα.

Ακόμα πιο ενδεικτική, η διαφορά στα ριμπάουντ της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να έχει 13-3 και το Λαύριο μόνο ένα αμυντικό και τίποτε άλλο!

Το Λαύριο δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε δίποντο ούτε στην τρίτη περίοδο (!) με 0/6. Αντ’ αυτού, σημείωσε με δύο τρίποντα και πέντε βολές για τη συνολική τους επίδοση των 11 πόντων, ενώ ο Ολυμπιακός συνέχιζε να σκοράρει αδιαφορώντας για την αντίπαλη ομάδα.

Οι ελληνικές ομάδες προχωρούνε σε συμπληρώματα, με τον Κώστα Παπανικολάου από τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Γιώργος Τανούλης χρησιμοποιήθηκε επίσης από την ομάδα.

Η διαχείριση της ομάδας αποτελούσε προτεραιότητα για τον προπονητή του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας,, καθώς η εβδομάδα απαιτούσε διπλή αγωνιστική συμμετοχή στη EuroLeague.

Την Τρίτη ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει τη Ρεάλ Μαδρίτης και την Παρασκευή την Μπάγερν Μονάχου για την 12η και 13η αγωνιστική της EuroLeague αντίστοιχα.

Ο Ίγκνας Μπραζντέικις αύξησε τη διαφορά σε 40 πόντους, όταν μετά από δύο λεπτά αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άγγιξε το σκορ 81-38.

Ο Λιθουανός σημείωσε ρεκόρ πόντων με τη φανέλα του Ολυμπιακού καταλήγοντας σε 16 πόντους, παρά το γεγονός ότι είχε μόλις 6 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα.

Εκτός από τους κύριους παίκτες, ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε τον Γιώργο Τανούλη. Από την πλευρά του, το Λαύριο θέλοντας να δώσει ευκαιρίες σε νεαρούς παίκτες, αγωνίστηκε με τον 18χρονο Μιχάλη Σπρίντζιο και στη συνέχεια με τον 19χρονο Δημήτρη Δεϊμέζη.

Η μέγιστη διαφορά ανήλθε στους 46 πόντους, με το αποτέλεσμα του αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 96-54.

Στον πάγκο του Ολυμπιακού, ο Φίλιπ Πετρούσεβ συζητούσε με τους συμπαίκτες του Ναζ Μήτρου-Λονγκ, Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος, ενώ εκτός αγώνα ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96