Ο Ολυμπιακός νίκησε το Μαρούσι με 93-87 στο τέλος του αγώνα (videos & φωτογραφίες)

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε δυσκολίες την Κυριακή στο ΣΕΦ, όμως κατάφερε να επικρατήσει του Μαρούσι με σκορ 93-87, για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η κακή άμυνα της ομάδας επέτρεψε στο Μαρούσι, μια ικανή επιθετική ομάδα, να ανατρέψει τον αγώνα και να μειώσει ακόμα και από το -16 (72-56) στο 77-76. Ωστόσο, οι παίκτες Λαρεντζάκης και Γουόκαπ του Ολυμπιακού τελικά απέφυγαν μια απρόσμενη ήττα πριν το Final-8 του Κυπέλλου.

Ο Γουίλιαμς Γκος σημείωσε 16 πόντους, ο Φίλιπ Πετρούσεβ 5, ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Μήτρου-Λονγκ.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να αποκλείσει τον Αϊζάια Κάνααν από την εξάδα των ξένων παικτών.

Ο Αχμέντ Χιλ πέτυχε 25 πόντους για το Μαρούσι, με 4/9 τρίποντα, ο Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε 14 πόντους με 4/10, ενώ ο Ραντούλιτσα πέτυχε 16 πόντους.

Εκείνοι που έδωσαν ώθηση στο Μαρούσι στο τέλος της περιόδου, ήταν οι Έλληνες περιφερειακοί, Ορφέας Στασινός και Αλέξανδρος Νικολαΐδης.

Ο Ολυμπιακός φτάνει στο 16-2, ενώ το Μαρούσι παραμένει στο 5-13.

Εξέλιξη του αγώνα:

Με τον Νίκο Βετούλα στον πάγκο για πρώτη φορά, το Μαρούσι είχε ενθουσιασμό και αύξησε την ενέργεια στον αγώνα στο Φάληρο, προηγούμενο 12-7.

Οι παίκτες Ραντούλιτσα και Κόζι ήταν πρωταγωνιστές στην επίθεση, ενώ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βρει τον σωστό ρυθμό και να κατανείμει σωστά τη μπάλα, ενίοτε στον Μόουζες Ράιτ και ενίοτε να κάνει σουτ.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-18 υπέρ του Μαρούσι, σε μία σπάνια περίπτωση, αφού και οι δύο ομάδες είχαν ακριβώς τα ίδια στατιστικά στα σουτ: 6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα.

Η μικρή διαφορά έγινε με τα 2/2 βολές των φιλοξενούμενων, ενώ ο Ολυμπιακός έκανε 0/2!

Το Μαρούσι προηγήθηκε με 7 πόντους στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, 25-19 και 29-22, όμως οι αλλαγές στο ρόστερ απέδωσαν για την ομάδα του Μπαρτζώκα, που άρχισε να παίζει με περισσότερη ενέργεια και ένταση.

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος ανέλαβε την επίθεση, σκοράροντας 11 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Όταν δόθηκε η ευκαιρία, η μπάλα πήγε στον Μουστάφα Φαλ.

Με την συμβολή και του Μήτρου-Λονγκ, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο, με σκορ 46-40.

Καθώς περνούσε ο χρόνος και ο Ολυμπιακός προσέδιδε την αναμέτρηση με σοβαρότητα, εμφανίστηκε η υπεροχή του στην ποιότητα.

Με τον Γουίλιαμς Γκος να φανερώνει συνέχεια, και τον Μήτρου Λονγκ να σημειώνει 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά αυξήθηκε σε διψήφιους αριθμούς, παρά την προσπάθεια του φιλότιμου Αμαρουσίου.

Με μια σερί επίθεση έφτασε το σκορ στο 62-55 στο 27′, και φτάνοντας το 72-56 με ένα σερί 10-1 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με σκορ 72-59.

Πιθανότατα εκείνη τη στιγμή οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι ο αγώνας είχε τελειώσει, αλλά το Μαρούσι με τους Νικολαΐδη-Στασινό έφεραν ανατροπή!

Με γρήγορο ρυθμό ώστε να προλάβουν την άμυνα, κατάφεραν να σκοράρουν 10-2 μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά. Οι δυνατές φωνές του Μπαρτζώκα δεν άλλαξαν την κατάσταση, ενώ οι Έλληνες παίκτες του Αμαρουσίου συνέχισαν την προσπάθειά τους, με τη βοήθεια των Χιλ, Γούνταρντ-Ραντούλιτσα, προηγήθηκαν 77-76 με έξι λεπτά να απομένουν!

Με τη βοήθεια του Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός ανέστρεψε το παιχνίδι και ξανά προηγήθηκε με 85-79, με 9-2.

Ο Λαρεντζάκης απομάκρυνε το άγχος των “ερυθρόλευκων”, πρώτα με ένα τρίποντο για το 88-81 και στη συνέχεια με 3/3 βολές για το +10, με σκορ 91-81 και ένα λεπτό απομένοντας.

Το Μαρούσι μείωσε στους 4, με σκορ 91-87, με δύο τρίποντα από τους παίκτες Χιλ και Γιαννόπουλο, ωστόσο δεν είχε αρκετό χρόνο για κάτι περισσότερο, με τον Πετρούσεβ να τελειώνει το ματς με το σκορ στο 93-87.