Νίκη με σκορ 89-84 για την ομάδα του Άρη έναντι του Μαρουσίου (Φωτογραφίες & Βίντεο)

Μετά από έξι σερί ήττες, ο Άρης κατάφερε να κερδίσει με σκορ 89-84 τον Αμαρουσίο στο κλειστό του Αγίου Θωμά, για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βελτίωσε το ρεκόρ της στο ελληνικό πρωτάθλημα σε 5-4, ενώ το Μαρούσι του Γιώργου Λιμνιάτη υποχώρησε στο 3-6 λόγω της ήττας.

Η επόμενη αναμέτρηση του Άρη είναι εκτός έδρας ενάντια στην Γκραν Κανάρια (6 Δεκεμβρίου, 22:00), για την 10η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ρομπέρτο Γκάλινατ με 21 πόντους, ενώ ο Μάρκους Καρ συνεισέφερε με 12 πόντους και 6 ασίστ. Επίσης, ο Ρόμπερτς Μπλούμπεργκς ήταν σημαντικός με 11 πόντους από 4/5β., 1/3τπ., ενώ ο Σίλβιο ντε Σόουζα πρόσθεσε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ. Παράλληλα, ο Βασίλης Τολιόπουλος σημείωσε 10 πόντους και 4 ασίστ, ενώ ο Δημήτρης Κατσίβελης και ο Ρόνι Χάρελ είχαν από 10 πόντους.

Από την πλευρά του Μαρούσιου, ξεχωρίζουν οι εμφανίσεις των Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, του Σακούρ Τζούστον με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, του Αϊζάια Μπρίσκο με 17 πόντους και 10 ασίστ, καθώς και του Χάρη Γιαννόπουλο με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο αγώνας ξεκίνησε με ανησυχία για την ομάδα των φιλοξενούμενων, καθώς στην πρώτη επίθεση τραυματίστηκε ο Χάρελ, αλλά το πρόβλημα δεν αποδείχθηκε ως σοβαρό.

Ο Άρης μπήκε δυναμικά (2-10), ενώ επέδειξε σταθερότητα στην άμυνα (12-27) και έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά +12.

Το Μαρούσι αντέδρασε κατά διαστήματα στη δεύτερη περίοδο, με τον Ραντούλιτσα να σκοράρει μόνος του 11 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του!

Τα 11 σημεία του αυξήθηκαν σε 13 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά στη συνέχεια ο Άρης έκανε αίσθηση, αυξάνοντας τη διαφορά σε +21, και πριν από το τέλος των αγώνων δεν φαινόταν ότι θα απειληθεί.

Ωστόσο, στο μπάσκετ, τίποτα δεν είναι βέβαιο και το Μαρούσι κατάφερε να μειώσει στο -3 (78-81), απειλώντας σοβαρά ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο λίγα λεπτά πριν.

Ο Γιαννόπουλος είχε την ευκαιρία να μειώσει στο καλάθι, αλλά η μπάλα δεν έστειλε προς αυτόν και αμέσως μετά, στα 23’8”, ο Χάρελ έβαλε το 79-85.

Στα 20’8” ο Τζούστον μείωσε σε 81-85 και το Μαρούσι έκανε πίεση για να κρατήσει την κατοχή, πριν ο Τολιόπουλος σημειώσει το 81-87 στα 12’3”.

Τελικά, στα 6’3” ο Γιαννόπουλος μείωσε σε 84-87 με τρίποντο, αλλά αμέσως μετά ο Κατσίβελης σφράγισε το αποτέλεσμα με βολές.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 34-44, 53-72, 84-89