ΕΣΑΚΕ: Παιχνίδι της εβδομάδας το ΑΕΚ-Περιστέρι

Το ΑΕΚ Betsson-Περιστέρι bwin είναι το παιχνίδι της εβδομάδας (Game of the week) της Stoiximan Basket League, σύμφωνα με τον ΕΣΑΚΕ.

Το σχετικό αφιέρωμα:

Η ομάδα που θα συμπληρώσει το γκρουπ του Top-6 της δεύτερης φάσης της φετινής Stoiximan Basket League θα προκύψει μέσα από την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, στο σημαντικότερο ερωτηματικό που άφησαν αναπάντητο οι προηγούμενες 21. Γι’ αυτό και το ΑΕΚ Betsson-Περιστέρι bwin (23/3, 20:15, ΕΡΤ3) είναι το Game of the week.

Η ΑΕΚ Betsson (6η, 9-12), με το διπλό επί του Αμαρουσίου της περασμένης εβδομάδας που ήταν το τρίτο του στα τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια του, βρέθηκε σε θέση ισχύος για την είσοδο της στην εξάδα της κανονικής περιόδου και την παρουσία της στο Top6. Με νίκη θα την εξασφαλίσει αλλά αν δεν τα καταφέρει θα χρειάζεται είτε νίκη του Αμαρουσίου επί του Κολοσσού H Hotels Collection, είτε νίκη του ΠΑΟΚ mateco στην Καρδίτσα. Το σαββατιάτικο παιχνίδι παράλληλα, θα κρίνει και το πρόσημο των εντός έδρας αγώνων της στην κανονική περίοδο αφού είναι στο 5-5. Η τελευταία φορά που είχε αρνητικό συντελεστή ήταν στη σεζόν 2010-11 (6-7).

Το Περιστέρι bwin (3ο, 14-7) με τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής επί του Άρη Midea, εξασφάλισε την 3η θέση της κανονικής περιόδου για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν και τρίτη φορά στα τελευταία πέντε χρόνια. Μετράει δύο συνεχόμενες και επτά νίκες στα τελευταία οχτώ παιχνίδια του. Το αποτέλεσμα του αγώνα στα Άνω Λιόσια θα κρίνει το πρόσημο των εκτός έδρας αγώνων του αφού είναι στο 5-5. Αν νικήσει την ΑΕΚ Betsson, θα έχει θετικό συντελεστή αποτελεσμάτων σε αυτό το κομμάτι του Πρωταθλήματος μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία του στη Stoiximan Basket League, μετά την περίοδο 2000-01 (9-4).

ΣΤΗ «ΖΥΓΑΡΙΑ» ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Το Περιστέρι bwin βρίσκεται τρεις θέσεις και πέντε νίκες πάνω από την ΑΕΚ Betsson, ωστόσο οι αριθμοί δίνουν ένα προβάδισμα στην «Ένωση». Έχει καλύτερη επίθεση, σουτάρει καλύτερα στις βολές και στα δίποντα, έχει ελαφρώς περισσότερα ριμπάουντ ενώ υπερτερεί ακόμη στα λάθη και τις ασίστ.