Άρης-ΤΣΣΚΑ Σόφιας 81-65: Μια νίκη με τον εκπληκτικό Μάρκους Καρ!

Σε ένα φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο της Μίκρας, ο Άρης Midea κέρδισε την ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 81-65, παρά το γεγονός ότι έγινε κεκλεισμένων των θυρών.

Την Κυριακή 10/9 στις 19:00 θα πραγματοποιηθούν τα αποκαλυπτήρια της ομάδας στο “Nick Galis Hall”, με το επίσημο φιλικό αγώνα κόντρα στη βουλγαρική ομάδα. Λεπτομέρειες για τα εισιτήρια του αγώνα της Κυριακής μπορούν να βρεθούν εδώ.

Ο αγώνας:

Μετά από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Άρης Midea είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και, με μία εντυπωσιακή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει τη νίκη.

Ο προπονητής Γιάννης Καστρίτης δεν αποφάσισε να χρησιμοποιήσει τους πρόσφατα αποκτηθέντες παίκτες Λευτέρη Μποχωρίδη και Ρομπέρτο Γκάλινατ, ενώ ο τραυματίας Γιώργος Φίλλιος δεν ήταν διαθέσιμος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τον Άρη Midea να προηγείται 15-13, πριν η ΤΣΣΚΑ Σόφιας πάρει το προβάδισμα με 22-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι “κιτρινόμαυροι” ενισχύθηκαν στην άμυνά τους και με ποικίλες λύσεις στην επίθεση, προηγήθηκαν με 31-25. Στο 16′, η διαφορά έφτασε στους διψήφιους αριθμούς (39-29), με τον Καρ να σκοράρει 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα από τη Βουλγαρία μείωσε σε 40-34, ωστόσο οι Χάρελ και Σανόγκο αύξησαν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (45-34). Ο πρώτος χρόνος έληξε με τον Άρη να προηγείται 47-40.

Ο Άρης Midea συνέχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και με τον Χάρελ να σκοράρει 6 πόντους, αυξήθηκε η διαφορά σε 61-48 στο 25′. Οι Περσίδης και Καρ έκαναν το 67-51. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Άρη να προηγείται 69-58.

Ο Άρης Midea παρέμεινε χωρίς κανένα σκορ για 4 λεπτά (69-62), αλλά με μια εκπληκτική άμυνα και συνεχόμενα κλεψίματα, έκανε μια σερί 12-0 για να φτάσει στο 81-62 και να εξασφαλίσει άνετα τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-40, 69-58, 81-65.

ΑΡΗΣ: Σλαφτσάκης, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 10 (2), Καρ 22 (3), Κατσίβελης 4, Μπλούμπεργκς 9 (1), Τσαχτσίρας, Μπέιτς 12, Καζαμίας, Χάρελ 11 (1), Περσίδης 5, Γκρίφιν.

ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ: Τσέκοφ 1, Μπάξτερ 9 (1), Χάμοντ 7 (1), Λαζάροφ 2, Μίνκοφ 10 (2), Ντιμιτρόφ 2, Σπίροφ 2, Γκέργκοφ 5, Μπογιάνοφ 9, Ουέσον 12 (1), Πέτκοφ 6 (2).