Η Νέων Γυναικών αποκλείστηκε από τη Ρουμανία με 70-64

Η Εθνική Νέων Γυναικών δεν κατάφερε να προκριθεί στους οκτώ καλύτερους του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20, καθώς ηττήθηκε από την οικοδέσποινα Ρουμανία με 70-64. Η ελληνική ομάδα αντιμετώπισε προβλήματα λόγω ασθένειας παικτριών που τις ταλαιπώρησαν τις προηγούμενες ημέρες. Πλέον, η Ελλάδα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-17 του τουρνουά.

Στον αγώνα, η Ελλάδα ξεκίνησε καλά, αλλά η Ρουμανία ανέτρεψε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 11 πόντων. Ωστόσο, η Ελλάδα ανέβασε την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ. Στην τέταρτη περίοδο, η Ρουμανία πήρε ξανά το προβάδισμα και παρότι η Ελλάδα προσπάθησε να ξαναγυρίσει το ματς, δεν τα κατάφερε.

Μετά τη λήξη του αγώνα, η Ελλάδα χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, που ακολούθησαν δύο τεχνικές ποινές, καθορίζοντας το τελικό αποτέλεσμα. Η Ρουμανία πήρε τη νίκη με 70-64.

Οι διαιτητές: Κράϊντς (Σλοβενία), Πέρλιτς (Κροατία), Σταλαουτσινσκάιτε (Λιθουανία).

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-23, 46-49, 70-64.

Ελλάδα (Δεσποτάκης): Ανδρικοπούλου 3 (7 α), Γρηγοροπούλου 16 (16ρ.), Κούκη 1, Παπαδάκη 2, Πολυμένη 9, Δροσούνη 2, Μποσγανά 25 (4τρ, 14ρ), Καρατάσιου 3 (1), Παπαδοπούλου, Πρίφτη 3.