«Εμείς είμαστε το φαβορί»: Δυναμική δήλωση τίτλου από τη Σίτι, τέσσερα γκολ… άνετα εναντίον της Μπράιτον! (βίντεο)

Η Άρσεναλ είχε νικήσει 5-0 την Τσέλσι, η Λίβερπουλ ηττήθηκε 2-0 από την Έβερτον και η Μάντσεστερ Σίτι είχε δύο στοιχεία στο μυαλό της.

Ήξερε πως θα επικρατούσε της Μπράιτον, θα ξεπερνούσε τη Λίβερπουλ, θα είχε ένα ματς λιγότερο από την Άρσεναλ και θα απέμεναν πέντε παιχνίδια. Αν κερδίσει όλα αυτά, τότε κερδίζει και τον τίτλο. Απλά, αρχικά, ήθελε να περάσει με πειστικό τρόπο από το «Άμεξ» και να επιβεβαιώσει ότι όσο παίζεται ένα πρωτάθλημα και βρίσκεται στη συζήτηση, τότε αυτόματα θεωρείται φαβορί.

Στο 17ο λεπτό, ένα τέρμα του Κέβιν Ντε Μπρόινε αρκούσε για τη Σίτι, με μια εξαιρετική κεφαλιά να τονίζει το πρώτο του γκολ με αυτόν τον τρόπο στην Premier League.

Στο 34ο λεπτό, ο Φιλ Φόντεν με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έφερε το 2-0, και μετά από λίγο επέτυχε και το 3-0, χωρίς προβλήματα.

Στη συνέχεια, ο αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Μπράιτον να μην απειλεί ποτέ και τη Σίτι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στα 4-0. Ο Άλβαρες μετά από καιρό σκόραρε, ενώ ο Γουόκερ σημείωσε τη δεύτερη ασίστ του στο παιχνίδι.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Μπράιτον είχε παράπονα για τη διαιτησία, καθώς θεωρούσε πως σε ορισμένες φάσεις δεν υπήρχε δικαιολογία για τις αποφάσεις του διαιτητή υπέρ της Σίτι.

Μετά από αυτή τη νίκη 4-0 στο «Άμεξ», η Μάντσεστερ Σίτι ανέβηκε στην 2η θέση του πίνακα με βαθμολογία μία μονάδα πίσω από την Άρσεναλ, έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο.