Η Εθνική Εφήβων επικράτησε της Ιταλίας και έκανε 4 στα 4 στο Μανχάιμ!

Η εξαιρετική Εθνική Εφήβων κατέκτησε μια ακόμα νίκη αυτή τη φορά επί της Ιταλίας με σκορ 82-74, κάνοντας άλλο ένα άψογο βήμα προς το τέλος στο τουρνουά “Άλμπερτ Σβάιτσερ” στο Μανχάιμ της Γερμανίας.

Η ομάδα του Ιωσήφ Νικολαΐδη θα παίξει κόντρα στη Σερβία την Πέμπτη (4/4, 21:00) για την 5η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων, με στόχο να κατακτήσουν την πρώτη θέση στον Β’ ομιλο.

Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν την Παρασκευή (5/4) και οι τελικοί -μικρός και μεγάλος- το Σάββατο (6/4).

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ήταν ο Λευτέρης Λιοτόπουλος, ενώ νταμπλ-νταμπλ είχαν και οι Παγώνης (11π., 11ρ.) και Πατρίκης (11π., 13ρ.).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μισό του ματς εμπιστευόμενοι τη σκληρή άμυνα και παίρνοντας τα ριμπάουντ, καθιστώντας τις μικρές διαφορές (12-6, 6’50’’).

Η Ελλάδα ανακάμπτει και παίρνει προβάδισμα με τη βοήθεια των Παπαζώτου και Τσαχτσίρα, ενώ οι Λιοτόπουλος και Πατρίκης διαμορφώνουν το σκορ. Παρόλα αυτά, η Ιταλία με ένα επιμέρους 14-5 προηγείται με 33-25 στο 16ο λεπτό.

Η διαφορά αυξάνεται σε +12 (40-28, 19’) υπέρ των γηπεδούχων. Με ένα γρήγορο 5-0 από τους Χαντζή και Παγώνη η Ελλάδα μειώνει σε 40-33, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με σκορ 42-33.

Η κατάσταση αλλάζει στην τρίτη περίοδο όταν ένα 10-0 από τους Έλληνες φέρνει την αναστροφή. Τελικά, η Ελλάδα καταφέρνει να πάρει τη νίκη με σκορ 82-74.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-33, 53-54, 74-82

Ελλάδα (Νικολαΐδης): Χαντζής 13 (3), Κομνιανίδης 10 (2), Λιοτόπουλος 22 (2), Ρουμελιώτης, Παγώνης 11 (1τρ., 11ρ.), Παπαζώτος 7, Σερμπέζης, Πατρίκης 11 (13ρ.), Τσαχτσίρας 8 (2), Ξανθόπουλος