Παράπονα από τον κόσμο της Μπράιτον για τρεις φάσεις στο ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Άμεξ»

Παρόλο που η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 4-0 επί της Μπράιτον στο «Άμεξ», τα κοινωνικά δίκτυα έχουν εκρήξει με τα παράπονα των οπαδών των γηπεδούχων.

Υπάρχουν τρεις φάσεις που έχουν προκαλέσει τη δυσαρέσκειά τους. Ενώ οι τελευταίες δύο αφορούν τα γκολ του 3-0 και 4-0, η πρώτη συνέβη στο 2-0 από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Αυτό ακριβώς ισχυρίζονται οι φίλαθλοι της Μπράιτον.

Στην πρώτη φάση, συγκεκριμένα, κατά το πρώτο ημίχρονο και το φάουλ του Φιλ Φόντεν, αν και δεν σημειώθηκε τίποτα αμφιλεγόμενο, υποστηρίζουν πως ο διαιτητής έδωσε φάουλ μετά από γλίστρημα του παίκτη, προδιαθέτοντας τη δεύτερη γκολ της Σίτι.

Μετακινούμαστε στο 66ο λεπτό και τη φάση του τέταρτου γκολ της Μάντσεστερ Σίτι, όπου οι φίλοι της Μπράιτον ζήτησαν φάουλ εναντίον του Γουόκερ στον Στιλ. Σύμφωνα με replay, πιστεύουν πως ο παίκτης της Σίτι έπρεπε να αποβληθεί λόγω παράβασης.

Μόλις 120 δευτερόλεπτα αργότερα, όλο το γήπεδο εξεγείρθηκε. Ο Ζοάο Πέδρο πέρασε παίκτες και, όταν προσπάθησε να εκτελέσει τη φάση, έπεσε μετά από μαρκάρισμα του Γκβάρντιολ. Ακολούθησαν διαμαρτυρίες, αν και καμία παραβίαση δεν καταγράφηκε, με τη φάση να εξετάζεται από το VAR!