Προμηθέας: Απίστευτη νίκη με 49 πόντους διαφορά επί της Οπάβα!

Ένας απίθανος Προμηθέας! Οι Πατρινοί επέστρεψαν στο BCL μετά από πέντε χρόνια και κατάφεραν να ξεκινήσουν με το δεξί, διαλύοντας την Οπάβα με εντυπωσιακή διαφορά, αφήνοντας εκπληκτικές εντυπώσεις στην ευρωπαϊκή διοργάνωση!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση από νωρίς, αδυνατώντας να αστοχήσει από μακριά και οδηγώντας το σκορ στο 32-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε για τους Τσέχους καθώς ο Προμηθέας διατήρησε το ρυθμό, τελειώνοντας το ημίχρονο με 65 πόντους και 10 τρίποντα! Στη συνέχεια, το ματς ήταν απλώς διαδικαστικό, με τους Πατρινούς να πανηγυρίζουν την τρίτη συνεχή νίκη τους σε Ελλάδα και Ευρώπη!

Οι στατιστικές δείχνουν πόσο εντυπωσιακή ήταν η απόδοση του Προμηθέα. Οι Πατρινοί ευστόχησαν καταπληκτικά στα δίποντα και τα τρίποντα, μοιράζοντας ασίστ και κερδίζοντας πολλές βολές. Επίσης, οι παίκτες που ξεχώρισαν ήταν οι Κόφεϊ, Κάγουαν, Κούρουκς και Χέιλ.

Στην επόμενη αγωνιστική, ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τη Ρίτας Βίλνιους, ενώ η Οπάβα θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τη Ντιζόν.

Το ματς ξεκίνησε με τον Προμηθέα να παίρνει γρήγορο προβάδισμα με τους παίκτες Χρυσικόπουλο, Κούρουκς και Κόνιαρη. Οι Τσέχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το εντυπωσιακό σκορ 32-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας συνέχισε να κυριαρχεί και το ημίχρονο έληξε με το σκορ 65-27. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό, με τον Προμηθέα να διατηρεί τον ρυθμό και να επικρατεί εύκολα με 115-66.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 32-15, 65-27, 90-42, 115-66.

Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του ματς εδώ.