Ο Προμηθέας νίκησε τη Μούρθια και πλησιάζει στην πρόκριση!

Η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να περάσει στην οκτάδα του FIBA Basketball Champions League με μια εντυπωσιακή εμφάνιση. Με ένα καλάθι του Χέιλ λίγο πριν το τέλος, ο Προμηθέας επικράτησε με 79-78 επί της Μούρθια στην Πάτρα και μοιράζει την κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου, αν και παραμένει ισόβαθμος.

Έτσι, οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 3-1 και τώρα ο Προμηθέας είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Παίκτες και οπαδοί έζησαν μια αξέχαστη στιγμή στο φινάλε του αγώνα.

Για να διασφαλίσει την πρόκρισή του μαθηματικά στα προημιτελικά, ο Προμηθέας πρέπει να επικρατήσει της Χάποελ Χολόν.

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά ισορροπημένες, με τη Μούρθια να ολοκληρώνει μπροστά με +3 (16-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μούρθια πήγε μπροστά με +5, αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα +3 (39-36).

Η ανατροπή αυτή έδωσε ώθηση στους Πατρινούς που αύξησαν τη διαφορά στους +8 (53-45), αλλά η Μούρθια απέδειξε την ποιότητά της και το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με διαφορά δύο πόντων (59-55). Το ματς πήγε στο τελικό δεκάλεπτο με εναλλαγές στον βαθμό του προβάδισματος. Μόνο το καθοριστικό καλάθι του Χέιλ στα 14 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος χάρισε τη νίκη στον Προμηθέα, με την ομάδα να γιορτάζει ένα μεγάλο κερδίσμα.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 39-36, 59-55, 79-78