Ο Άρης κυριάρχησε εύκολα εναντίον της Σλασκ στο «Αλεξάνδρειο» που ήταν κατάμεστο!

Ο Άρης κατάφερε να νικήσει τη Σλασκ Βρότσλαβ χωρίς προβλήματα. Σε ένα γεμάτο «Nick Galis Hall», οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν επικεντρωμένοι, διατηρώντας διψήφια διαφορά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και κατέληξαν στην άνετη νίκη με 93-71. Με αυτό το αποτέλεσμα, βελτίωσαν το φετινό τους ρεκόρ στους Eurocup σε 6-7, συνεχίζοντας την πορεία τους προς τα play-in της διοργάνωσης!

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τολιόπουλος (18π, 6 ριμπ, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς (17π, 5 ριμπ) και Γκάλινατ (16π.), ένω ο πρώτος σκόρερ για την ηττημένη ομάδα, που παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 1-12, ήταν ο Γκράβετ (25π).

Η αναμέτρηση

Οι Τολιόπουλο, Μπλούμπεργκς, Χάρελ, Μπάνκστον και Γκάλινατ ξεκίνησαν στην αρχική πεντάδα του Άρη, ενώ μετά τα δύο πρώτα λεπτά (4-4), ο Άρης πέρασε μπροστά με 11-4, με πέντε συνεχόμενους πόντους του Τολιόπουλου και έξι του Μπάνκστον. Ο Μπλούμπεργκς σημείωσε τρίποντο, δίνοντας στον Άρη διψήφια διαφορά (17-7), με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με 22-11 στο σκορ!

Ακόμη, στη δεύτερη περίοδο, ο Άρης διατήρησε τη διψήφια διαφορά του! Ο Τολιόπουλος σημείωσε το δεύτερο τρίποντό του, φτάνοντας το 28-15, ενώ έκανε εκπληκτική εμφάνιση και στο 36-22. Η ομάδα του Καστρίτη είχε τον έλεγχο και στις δύο πλευρές του παρκέ, με το ημίχρονο να λήγει μετά το 49-33. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης εστίασε περισσότερο στην άμυνά του, κερδίζοντας κλεψίματα και αναγκάζοντας τη Σλασκ σε λάθη, γεγονός που τον βοήθησε να αυξήσει τη διαφορά στο +18 (58-40), παρότι έχασε λίγο τον ρυθμό του στην επίθεση. Ακόμη και όταν ο Γκράβετ μειώνει σε 61-50, ο Άρης δεν ανησυχεί, με τον Σταρκ να πετυχαίνει buzzer-beater για το 71-50, κατά το τέλος της τρίτης περιόδου.

Παρόλο που η Σλασκ μειώνει στο 76-64 στο 35′, δεν καταφέρνει κάτι περισσότερο, με τον Τολιόπουλο να οδηγεί τον Άρη στην τελική νίκη με 93-71!

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 49-33, 71-50, 93-71