Το ανερχόμενο Μαυροβούνιο εντυπωσιάζει, αλλά η Team USA κερδίζει με σκορ 85-73 (φωτογραφίες)

Την Παρασκευή, οι ΗΠΑ επικράτησαν του Μαυροβουνίου με σκορ 85-73 στη Μανίλα, στην πρώτη αναμέτρηση του νέου ομίλου στη Β’ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, όπου συμμετέχει και η Εθνική μας με τη Λιθουανία.

Οι Αμερικανοί συνεχίζουν την άψογη πορεία τους με 4 νίκες, ενώ οι Μαυροβούνιοι έχουν πλέον ρεκόρ 2-2 και έχουν αρκετές πιθανότητες πρόκρισης στην οκτάδα, ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα του τελευταίου αγώνα με τη Λιθουανία.

Το Μαυροβούνιο κέρδισε τις εντυπώσεις κατά τη διάρκεια του αγώνα με την Team USA, με τους Αμερικανούς να κερδίζουν με διψήφια διαφορά μόνο στα τελευταία λεπτά (10-4).

Παρά τη μικρή διαφορά στο σκορ, το Μαυροβούνιο ηγήθηκε στο ημίχρονο με 38-37 και κατέκτησε πολλά ριμπάουντ (22 επιθετικά έναντι 8 των Αμερικανών!). Ένας από τους παίκτες της Team USA, ο Άντονι Έντουαρντς, πέτυχε 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από μια άστοχη πρώτη πεντάλεπτη περίοδο. Ο Όστιν Ριβς ήταν εκείνος που έκανε τη διαφορά, πλησιάζοντας το σκορ στο 75-68, ενώ οι ΗΠΑ κατάφεραν να κρατήσουν μια μικρή απόσταση από τους αντιπάλους τους.

Ο Ριβς ήταν ο δεύτερος σκόρερ για την Team USA με 12 πόντους, ενώ όλη η ομάδα ευστόχησε στις βολές (20/30), με το Μαυροβούνιο να ευστοχεί σε 8/12 βολές.

Οι παίκτες Τζάρεν Τζάκσον Jr., Μπρίντζες και Χαλιμπέρτον συνεισέφεραν με 11 πόντους ο καθένας, ενώ ο Τζάκσον Jr. μοίρασε 6 ασίστ. Στο Μαυροβούνιο, ο Νίκολα Βούτσεβιτς κατάφερε 18 πόντους και 16 ριμπάουντ, με 7 επιθετικά. Ο Κέντρικ Πέρι πέτυχε 14 πόντους και πραγματοποίησε 6 ασίστ, ενώ οι Μάρκο Σιμόνοβιτς και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς σκόραραν 9 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Το Μαυροβούνιο θα μπορούσε να έχει την ευκαιρία να νικήσει ή να διατηρήσει απόσταση με την Team USA αν δεν είχε κάνει 22 λάθη (10 περισσότερα από την Αμερικανική ομάδα). Παρόλα αυτά, αυτή η ήττα ήταν αναμενόμενη από το Μαυροβούνιο, καθώς αντιμετωπίζουν την πληρέστερη ομάδα των ΗΠΑ.

Την 2η αγωνιστική της Β’ φάσης, το Μαυροβούνιο θα παίξει με την εθνική ομάδα μας (11:40), ενώ οι ΗΠΑ θα αντιμετωπίσουν τη Λιθουανία στις 15:40.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-38, 61-55, 85-73