Η Εφές κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 71-68: Νίκησε στις λεπτομέρειες στην EuroLeague (Φωτογραφίες)

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε μια ακόμη ήττα στη EuroLeague απέναντι στην Εφές το βράδυ της Τρίτης στην Κωνσταντινούπολη, όπου η Εφές κατάφερε να κερδίσει με 71-68, κάνοντας 6 σερί πόντους στο τελευταίο δίλεπτο.

Η εξαίρετη απόδοση στο επιθετικό ριμπάουντ και οι χαμένες ευκαιρίες έδωσαν την ευκαιρία στην Εφές να έχει περισσότερες ευκαιρίες από τον Παναθηναϊκό. Η τουρκική ομάδα είχε 20 επιθέσεις παραπάνω λόγω των +13 επιθετικών ριμπάουντ και των -7 λαθών της, επωφελούμενη από τα κενά της ομάδας του Παναθηναϊκού, που βρέθηκε μπροστά με +3 πόντους στα 1:51.

Στο τέλος, η ομάδα του Παναθηναϊκού είχε διαφωνίες για μερικές αποφάσεις των διαιτητών, ειδικά μετά τρεις βολές που δόθηκαν στον Λάρκιν για το 70-68 στο τέλος του αγώνα, με τον Γκραντ να φαίνεται να παίζει άμυνα στην κατακόρυφο.

Η Εφές κατάφερε να επικρατήσει συνολικά με τον Τζόουνς και τον Λάρκιν να έχουν τις καλύτερες τους εμφανίσεις για φέτος.

Ο Ταϊρίκ Τζόουνς είχε εξαιρετική απόδοση, καθώς σημείωσε 21 πόντους, είχε 13 ριμπάουντ (μεταξύ των οποίων 7 επιθετικά) και συγκέντρωσε 36 βαθμούς αξιολόγησης, καθώς πέτυχε επτά ατομικά ρεκόρ στη EuroLeague. Ο Λάρκιν πέτυχε 20 πόντους.

O Κέντρικ Ναν και ο Ματίας Λεσόρ ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού με 13 πόντους ο καθένας, ενώ ο Τζέριαν Γκραντ πέτυχε 12 πόντους στο δεύτερο μισό του αγώνα. Εννέα πόντους είχαν οι Μήτογλου και ο Σλούκας.

Η Εφές έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Γουίλ Κλάιμπερν, Ροντρίγκ Μπομπουά, Ελάιζα Μπράιαντ, Άντε Ζίζιτς, Ντέρεκ Γουίλις, Τίμπορ Πλάις, ενώ έκανε το ντεμπούτο του ο Αμερικανο-νιγηριανός σέντερ που πήρε από την Μπελεντίγεσι, Ντάνιελ Οτούρου. Κατά τη διάρκεια του αγώνα η Εφές έχασε και τον Ερκάν Γιλμάζ λόγω κάταγματος στον ώμο! Και οι δύο ομάδες έχουν πλέον 6-6 ρεκόρ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Παναθηναϊκός είχε δυσκολίες στην αρχή του αγώνα και χρειάστηκε χρόνο για να μπει στο παιχνίδι. Ο Ταϊρίκ Τζόουνς σημείωσε 7 από τους πρώτους 9 πόντους της Εφές, η οποία προηγήθηκε 14-4 μετά από 3:19 λεπτά αγώνα. Ενώ η Εφές είχε 5/5 σουτ και 3/3 βολές, ο Παναθηναϊκός είχε 2/3 σουτ, αλλά 4 λάθη.

Ο Αταμάν γρήγορα ανακάτεψε τα χαρτιά, βρήκε παίκτες που μπορούσαν να δώσουν περισσότερα και να είναι πιο συγκεντρωμένοι. Ο Λάρκιν ήταν αποφασισμένος και με 8 πόντους έφερε την ομάδα του στο 23-11, ενώ ο Παναθηναϊκός με ένα 4-0 σερί μείωσε στο 23-15 στην πρώτη περίοδο.

Η ενέργεια των εφεδρειών της Εφές της έδωσε τη δυνατότητα να διατηρήσει το πλεονέκτημα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Οσμανί πέτυχε το πρώτο τρίποντο της καριέρας του (30-17), ο Χόλατζ μόλις το δεύτερο καλάθι στην καριέρα του στη Euroleague, και όλοι οι παίκτες της Εφές δείχνουν ότι έχουν αντιμετωπίσει το ματς με μαχητικότητα, κάτι που έλειπε από τον Παναθηναϊκό. Ως αποτέλεσμα, οι περισσότερες φορές βρισκόταν πίσω με πολύ μεγαλύτερο σκορ, χάνοντας πολλά ριμπάουντ στη ρακέτα του.

Η Εφές δεν αξιοποίησε πολλές δεύτερες ευκαιρίες, όμως μείωσε τις κατοχές του Παναθηναϊκού, ο οποίος δυσκόλευε να βρει ρυθμό. Ενώ με ένα σερί από 4 πόντους του Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 34-27. Οι Τούρκοι πήγαν στο +10 (37-27), πριν ο Κέντρικ Ναν κάνει ένα προσωπικό 4-0, κλέβοντας μάλιστα τη μπάλα σε επαναφορά στα 2,9 δευτερόλεπτα για το ημίχρονο και προλαβαίνοντας το χρονόμετρο για το 37-31.

Το καλό φινάλε δια χειρών του Ναν και η ανάπαυλα, ηρεμήσανε τους παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι επέστρεψαν στο παιχνίδι πολύ πιο συγκεντρωμένοι και αποφασιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με 4 συνεχόμενους πόντους του Λεσόρ, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 38-38 και μετά απάντησε στο 6-0 σερί της Εφές με δικό του 7-0 για το πρώτο προβάδισμα, 45-44 με 4:30 από τα 30” από τρίποντο του Μήτογλου.

Ο Σλούκας έκανε καλές επιλογές στο μοίρασμα της μπάλας και μετά έβαλε και το δικό του μακρινό για το 46-48, αν και δέχτηκε τεχνική ποινή γιατί ζήτησε και φάουλ από τον Λάρκιν, που έβαλε χαμηλά το χέρι του στο μαρκάρισμα.

Ο Παναθηναϊκός είχε φέρει στα ίσια το παιχνίδι, ανατρέποντας την κατάσταση, αλλά αν δεν έκανε έξι λάθη σε αυτό το διάστημα (την τρίτη περίοδο) θα ήταν σε πολύ καλύτερη θέση με περισσότερους από 2 πόντους προβάδισμα (52-50), με την Εφές να έχει 1/7 τρίποντα και τα βασικά της στοιχεία να χάνουν δυνάμεις.

Τέλος, ο Γκραντ μπήκε στο παιχνίδι,Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι Lesor, Sloukas, και Nan είχαν οδηγήσει την αντεπίθεση, παρά τα λάθη τους, ορισμένα από τα οποία οφείλονταν στη διαφορά στους κανονισμούς που εξακολουθούν να μαθαίνουν. Ο Tairik Jones και ο Shane Larkin ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές του παιχνιδιού για την Εφές και κράτησαν το παιχνίδι στα ίσια με τα λάθη του Παναθηναϊκού και τα αμυντικά ριμπάουντ που έχασε. Σε 35 λεπτά, η Εφές είχε 6 λιγότερα λάθη και 8 παραπάνω ριμπάουντ. Τα τρίποντα των Grant και Nan έφεραν το σκορ στο 65-68 υπέρ του Παναθηναϊκού, αλλά η κατάσταση άλλαξε μετά από ένα αμφίβολο καλάθι, ένα επιθετικό φάουλ από τον Nan και τις 3/3 βολές του Larkin. Η Εφές προηγήθηκε με 70-68 πριν ο Sloukas εξαντλήσει τον χρόνο επίθεσης του Παναθηναϊκού και ο Thompson κερδίσει φάουλ στα 7,4 δευτερόλεπτα. Ο Panathinaikos έβαλε 1/2 βολή για το 71-68 αλλά και ένα τρίποντο που αποκρούστηκε, με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να φύγει ηττημένη από τον Sinan Ertem. Τα δεκάλεπτα ήταν: 23-15, 37-31, 50-52, 71-68.