Σημαντική Νίκη για την 6η Θέση της ΑΕΚ με Σκορ 90-82 στο Μαρούσι (Φωτογραφικό Υλικό & Βίντεο)

Η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει την ομάδα του Αμαρουσίου με σκορ 90-82 σε ένα αγχωμένο παιχνίδι στο κλειστό του Αγίου Θωμά, αυξάνοντας το ρεκόρ της σε 9 νίκες σε 21 παιχνίδια στο Stoiximan Basket League.

Οι κορυφαίοι σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν οι Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (15π.-5ρ.), Χάρης Γιαννόπουλος (11π.-4ασ.), Αϊζάια Μπρίσκοου (11π.), Σακούρ Τζούστον (8π.-8ρ.) και Ρόμπερτ Γούνταρντ (7π.-9ρ.).

Για το Μαρούσι, τους πόντους συγκέντρωσαν οι Γιάννης Κουζέλογλου (13π.-6ρ.), Μπράντον Νάιτ (11π.-6ασ.), Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (11π.-4ρ.) και Τσέισον Ραντλ (10π.).

Να σημειωθεί ότι αυτή η σημαντική νίκη της ΑΕΚ ήταν χωρίς τους Τίλμαν, Μόργκαν και Φλιώνη.

Εξέλιξη του Αγώνα:

Μετά από πολλές ισοπαλίες και ανατροπές στο σκορ, η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά μέχρι και +9 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-24, με τον Μπρίσκοου να σκοράρει δύο βολές στο τέλος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αποκλειστικά της ΑΕΚ, που έφτασε να προηγείται μέχρι και +17 (26-43), πριν το Μαρούσι κάνει σερί 8 συνεχόμενων πόντων και επιστρέψει στο παιχνίδι.

Οι φιλοδοξίες των γηπεδούχων σύντομα εξαφανίστηκαν, καθώς η ΑΕΚ άρχισε το δεύτερο μισό με σερί 0-8 και ανέβηκε σε +18 (37-55).

Το Μαρούσι έκανε μια προσπάθεια να μειώσει τη διαφορά, αλλά στο τέλος βρέθηκε να χάνει με -7, χωρίς να καταφέρει να πλησιάσει περισσότερο.

Δεκάλεπτα: 17-24, 37-47, 59-70, 82-90

Δείτε περισσότερα στατιστικά για τον αγώνα εδώ.