Περιστέρι-ΠΑΟΚ 71-35: Ξεπέρασε το double score σε άνιση μάχη (gallery)

Το ντέρμπι ανάμεσα στην ομάδα του Περιστερίου bwin και τον ΠΑΟΚ mateco στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” ήταν μια άνιση μάχη που κρίθηκε μόνο “στα χαρτιά” με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με εντυπωσιακό 71-35.

Στην 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε ενώ έφτασε στο 8-6 ρεκόρ, ενώ ο ΠΑΟΚ (6-8) αντιμετώπισε προβλήματα ως αποτέλεσμα της κούρασης και του περιορισμένου αριθμού παικτών, καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας της (64-69) στον πρώτο γύρο.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την αγωνία των συνεχών ταξιδιών, αφού έπαιζε χωρίς τον Τζάστιν Άλστον και έχασε τον Λαουρίνας Μπελιάουσκας λόγω τραυματισμού, ενώ είχε το μυαλό στο κρίσιμο παιχνίδι των play-in του basketball Champions League με την Τόφας στην Πυλαία την Τρίτη (16/1).

Το Περιστέρι αντιμετώπισε τον αγώνα με σοβαρότητα και απόδοσε εξαιρετικά, αξιοποιώντας το πλεονέκτημα σε πληθώρα ενέργειας και πάγκου, ακόμη και χωρίς τον Τζέιλεν Χαντς σε στάδιο αποκατάστασης.

Οι πρώην παίκτες του ΠΑΟΚ στο Περιστέρι κέρδισαν τον αγώνα με αναπάντεχα καλές επιδόσεις, με τον Ζερμέιν Λοβ να ξεχωρίζει με 19 πόντους.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε κάθε περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα στην επίθεση, καθώς οι παίκτες του έμειναν στο 35 καλάθια.

Το Περιστέρι κυρίως με εξαιρετική απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ πίσω στο σκορ με 57-28.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 46-24, 57-28, 71-35