Ολυμπιακός-Προμηθέας 92-75: Διατήρησε τον έλεγχο με εντυπωσιακή εμφάνιση του Γουόκαπ (gallery)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με μεγάλη διαφορά (92-75) τον ανερχόμενο Προμηθέα στο ΣΕΦ για την 6η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” αντλούν ενέργεια από την ανακάμψη τους μετά την ήττα από τη Μπασκόνια στη Euroleague, επιστρέφοντας στις επιτυχίες.

Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν η καθοριστική μορφή του αγώνα για τους «ερυθρολεύκους» ενάντια στους Πατρινούς. Ο Αμερικανός γκαρντ επέστρεψε στις εντυπωσιακές εμφανίσεις πριν από τη διαβολοβδομάδα της EuroLeague και τους αγώνες με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Γουόκαπ σημείωσε 20 πόντους, με 4/4 εύστοχα δίποντα και 4/5 τρίποντα σε 22 λεπτά συμμετοχής. Παράλληλα, ο Μουστάφα Φαλ είχε επίσης εντυπωσιακή εμφάνιση, ενώ αυτή τη φορά επέστρεψε στη δράση και ο Γιώργος Τανούλης, καθώς ο Νίκολα Μιλουτίνοβ έμεινε εκτός δωδεκάδας λόγω τραυματισμού στο πόδι.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον ρεκόρ 5-1 ενώ ο Προμηθέας βρίσκεται στο 4-2.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Ολυμπιακός και ο Προμηθέας ξεκίνησαν τον αγώνα με ισορροπημένο παιχνίδι (19-17 στο πρώτο δεκάλεπτο). Ωστόσο, στη συνέχεια ο Τόμας Γουόκαπ οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» σε ασφαλές προβάδισμα με +12 (51-39 στην ολοκλήρωση του πρώτου μέρους).

Οι Πατρινοί, που παίζουν με υψηλό ρυθμό και αποδίδουν μεγάλα σκορ, αντιμετώπισαν δυσκολίες να βρουν λύσεις εναντίον της πιεστικής άμυνας της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα. Η έλλειψη επιλογών στην επίθεση, με τον Χάντερ Χέιλ να έχει δυσκολίες να βρει το καλάθι, αποτέλεσε ζήτημα για τους φιλοξενούμενους. Μόνο ο Άντονι Κάουαν ξεπέρασε την ατομική ανασφάλεια, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για τον Προμηθέα (76-57 στο τρίτο δεκάλεπτο). Έτσι, ο Ολυμπιακός κατακτά τη νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει σοβαρή απειλή προτού έρθει η διαβολοβδομάδα.

Ο Τόμας Γουόκαπ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Μουστάφα Φαλ σημείωσε 15 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Στη συμμετοχή συνέβαλε και ο Άλεκ Πίτερς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Από την πλευρά του Προμηθέα, ο Άντονι Κάουαν ήταν ο κορυφαίος με 20 πόντους, ενώ ο Χάντερ Χέιλ πέτυχε 13 πόντους με 4/11 σουτ εντός παιδιάς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Αγραφιώτης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 51-39, 76-57, 92-75.