Ολυμπιακός εναντίον Παναθηναϊκού: Κυριαρχία και κατάκτηση του Super Cup με 75-51!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει με 75-51 ενάντια στον νέο Παναθηναϊκό του Αταμάν στον τελικό του Super Cup στη Ρόδο και να αποσπάσει άνετα τον πρώτο τίτλο της σεζόν!

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν επίδειξη δύναμης και έστειλαν ένα ξεκάθαρο μήνυμα, ενώ οι αντίπαλοί τους, οι παίκτες του Παναθηναϊκού, αντιμετώπισαν αρκετές δυσκολίες και πρέπει να βελτιωθούν επειγόντως ενόψει του πρώτου αγώνα της EuroLeague απέναντι στον αιώνιο αντίπαλο τους (6/10, 21:15, ΟΑΚΑ).

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αδιάβλητη, ενώ ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, ιδίως κατά την πρώτη περίοδο (37-11)!

Οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν τέσσερους παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Λαρεντζάκης 20 με 6/7 τρίποντα, Κάνααν 12, Παπανικολάου 10, Μιλουτίνοβ 10), ενώ ο Γουόκαπ συμμετείχε με 8 ασίστ και 7 ριμπάουντ!

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ερνανγκόμεθ με 15 πόντους, ο Γκραντ ακολούθησε με 14, ενώ ο Σλούκας συνεισέφερε με 9 πόντους (3/3 βολές, 3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ στον πρώτο αγώνα κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο τον αγώνα και προηγήθηκε με 16-4 στην πρώτη περίοδο, αφού ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση. Οι πράσινοι σούταραν με αποκλειστικά 2/14 (2/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα) και σημείωσαν 4 λάθη!

Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν το εντυπωσιακό παιχνίδι τους και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου πανηγύρισαν προβάδισμα 28 πόντων (32-4 στο 17′, με σερί 27-0!). Οι πράσινοι δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν και παρέμειναν χωρίς πόντο για 14 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα!!!

Ο Σλούκας είχε σημειώσει τους μόνους πόντους του Παναθηναϊκού με 5-4 στα 07:14 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και οι επόμενοι πόντοι της ομάδας ήρθαν από τρίποντα βολές του Σλούκας στα 02:55 πριν το ημίχρονο!!!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το απίστευτο 37-11, με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει… όλα τα αρνητικά ρεκόρ: 11 πόντοι με 3/12 δίποντα, 0/13 τρίποντα, 10 λάθη και καμία ασίστ!!!

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ πέτυχε το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού στον αγώνα στο 22ο λεπτό, μετά από 13 αστοχίες!

Οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (56-34) και η τελευταία περίοδος είχε μονοδιάστατο χαρακτήρα, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να πανηγυρίζει με άνεση την πρώτη τροπαία της σεζόν.

Μάλιστα, η διαφορά αυξήθηκε ακόμα και στους 30 πόντους (64-34 στο 34′), πριν από την φυσιολογική χαλάρωση των ερυθρολεύκων μέχρι το τελικό 75-51.

Τα δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51.