Ο τρομερός Κολοσσός κέρδισε με 103-80 την ΑΕΚ! (gallery & vids)

Ο Κολοσσός Ρόδου επέδειξε εξαιρετική απόδοση στο μπάσκετ για 40 λεπτά, κατατροπώντας την απογοητευτική ΑΕΚ με 103-80 στον αγώνα που σηματοδότησε την έναρξη της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα ανέβηκαν στο 7-10, ξεπερνώντας το σκορ του Ηλία Ζούρου, καθώς στον πρώτο γύρο η ΑΕΚ είχε επικρατήσει με 93-74.

Ο Λούκα Μπραΐκοβιτς ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα με 22 πόντους (4/5 βολές, 9/11 δίποντα) και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Άντριου Γκάουντλοκ ήταν ο κορυφαίος σκόρερ με 26 πόντους και 4/7 τρίποντα. Εντυπωσιακή ήταν και η απόδοση των παικτών Ταίλερ Πόλι (17π., 4ρ.) και Λόντον Περάντες (15π., 3ασ.).

Οι μόνοι που ξεχώρισαν από την αποτυχημένη εμφάνιση της ΑΕΚ ήταν οι Τζάστιν Τίλμαν (26π., 7ρ.), Μπράντον Νάιτ (12π.), Όμηρος Νετζήπογλου (11π.) και Γιάννης Κουζελογλου (8π., 5ρ.).

Ο Κολοσσός σημείωσε 10/24 τρίποντα έναντι 3/16 της ΑΕΚ!

Η αναμέτρηση στο Κ.Γ. Καλλιθέας Ρόδου πραγματοποιήθηκε με sold out και εξελίχθηκε μέσα σε θαυμάσια ατμόσφαιρα από τους φίλους και των δύο ομάδων.

Η διαδικασία του αγώνα

Ο Κολοσσός ήταν ανώτερος από την αρχή του αγώνα, κυρίως στο γήπεδο, και δεν αντιμετωπίστηκε με σοβαρό αντίπαλο από την απογοητευτική ΑΕΚ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (27-19), με 15 στο ημίχρονο (51-36) και στο τέλος της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους (80-55)!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το μόνο εκκρεμές ήταν αν ο Κολοσσός θα κατάφερνε να αυξήσει τη διαφορά, μετά την ήττα του με 19 πόντους στα Άνω Λιόσια.

Τελικά, η διαφορά διαμορφώθηκε στους 31 πόντους (101-70, 103-72) και ο Κολοσσός ξεπέρασε την ΑΕΚ στη βαθμολογία.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 51-36, 80-55, 103-80.