Ο ΠΑΟΚ νίκησε με σκορ 72-69 την Καρδίτσα (video & gallery)

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με 72-69 επί της Καρδίτσας στην εντός έδρας αναμέτρησή τους, με τον Σάιμπερτ να αστοχεί στην προσπάθειά του για τρίποντο ισοφάρισης, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να εξασφαλίσει μια δύσκολη νίκη στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα του για το 2023, ανεβαίνοντας στο 6-5 στο τέλος του πρώτου γύρου.

Αντριου Χάρισον (20π.) και Τζάστιν Άλστον (12π., 6ρ.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του ΠΑΟΚ, η οποία προηγήθηκε με μια διαφορά 20 πόντων στο ημίχρονο, αλλά αντιμετώπισε τον κίνδυνο ήττας.

Με τους Ρέι ΜακΚάλουμ (18π.), Βλάντο Γιάνκοβιτς (12π.) και Τέβιν Μακ (4π.) να κάνουν το ντεμπούτο τους με τη φανέλα της Καρδίτσας, η ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά δεν κατόρθωσε να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή από το -20.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου υποχώρησε στο 1-10 και στον δεύτερο γύρο θα επιχειρήσει να αντισταθεί, αφού από τους 11 αγώνες, 9 θα διεξαχθούν στην έδρα της.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Καρδίτσα ξεκίνησε θετικά στα πρώτα 6 λεπτά, ωστόσο, μετά από το αρχικό 2-9 (το οποίο έγινε 10-9) και το 12-16, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-17), ενώ στο ημίχρονο επέτυχε να φτάσει στη διαφορά των 20 πόντων (49-29)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ χαλάρωσε υπερβολικά και η Καρδίτσα μείωσε σε μόλις 9 πόντους (59-50) στο φινάλε της περιόδου.

Από το 59-40 στο 25′, το σκορ έγινε 59-54 στο 34′, με τον ΠΑΟΚ να μην σκοράρει για σχεδόν 9 λεπτά, έως ότου ο Σχίζας ευστοχήσει σε ένα τρίποντο (62-54), 6:48 πριν από το τέλος του αγώνα!

Μάλιστα, μετά από δύο καλάθια του Γιάνκοβιτς, η Καρδίτσα μείωσε τη διαφορά στον έναν πόντο (70-69) στα 37”, ο Κένταλ Σμιθ είχε 1/2 ευστοχία στις βολές στα 19” (71-69), ενώ ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χάρισον πέτυχε 1/2 βολές (72-69).

Ο Σάιμπερτ απέτυχε στην προσπάθειά του για τρίποντο ισοφάρισης και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε μια δραματική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 49-29, 59-50, 72-69.

Τα στατιστικά του αγώνα, με ένα κλικ, με τη σημείωση ότι το Νο22 της Καρδίτσας είναι ο Ρέι ΜακΚάλουμ και όχι ο Ντανοβασίλης: