Νικηφόρο τεστ στην Καρδίτσα, 87-64 για Παναθηναϊκό πριν από το ΣΕΦ (gallery)

Με τη δύναμή του στη ρακέτα και καλή άμυνα στα 3/4 του αγώνα ο πρωτοπόρος της Stoiximan Basket League Παναθηναϊκός νίκησε το απόγευμα της Κυριακής με 87-64 την Καρδίτσα στο sold out κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης”.

Σε μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, όπως συνήθως στην Καρδίτσα, ο Παναθηναϊκός (19-1) έδωσε το τελευταίο του τεστ πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη EuroLeague, στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Αταμάν είχε 48 πόντους από το “ζωγραφιστό” και η άμυνά του, δέχτηκε 42 πόντους σε 33 λεπτά αγώνα, έπειτα από τους 22 που δέχτηκε στα επτά πρώτα.

Ο Ματίας Λεσόρ πέτυχε 12 από τους 16 πόντους του στη β’ περίοδο, ο Μήτογλου είχε 15, ενώ 12 πέτυχε ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, τους 10 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο.

Ο Σακ Μπιουκάναν με τον Ρέι ΜακΚάλουμ είχαν από 13 πόντους για την Καρδίτσα που έχει πλέον ρεκόρ 6-14, ενώ 11 είχε ο Μακ και 9 με 3/3 τρίποντα ο Καμπερίδης.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Καρδίτσα μάλλον αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και ήταν πολύ παραγωγική στα πρώτα επτά λεπτά.

Με γρήγορες επιθέσεις, με καλή άμυνα και σκορ σε ανοιχτό γήπεδο, προηγήθηκε με 20-16.

Ο Παναθηναϊκός έφερε στα ίσια το παιχνίδι στη λήξη του δεκαλέπτου (22-22) κι άλλαξε τελείως την αντιμετώπισή του.

Είχε καλύτερες επιστροφές, πίεσε την μπάλα και σιγά-σιγά άρχισε να προκαλεί λάθη των αντιπάλων του (9 στο ημίχρονο, τα 7 στη Β’ περίοδο). Ο Ματίας Λεσόρ ανέλαβε δράση στην επίθεση όπου πέτυχε 12 πόντους σε αυτήν την περίοδο και μολονότι ο Παναθηναϊκός είχε 2/11 τρίποντα στο 20άλεπτο, προηγήθηκε 42-32, με επιμέρους σκορ, 20-10 στη β’ περίοδο.

Η Καρδίτσα μάλιστα ήταν το μοντέλο Ουρτάς χωρίς να ενθουσιαστεί, εκτίεδετη από τη 6η λεμώντα, διαιτητική με αστειότητες του Μπιουκάναν τσοδέα, αφορισμένες αγών μίγα μεταποιήσεων του διεκδιδόμενου μπαίνεται. Έλειται!

Μήτογλου και Μπαλτσερόφσκι είχαν αναλάβει επιθετική δράση για τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε έως και 21 πόντους, (38-59, 40-61).

Ο Καμπερίδης που είχε 1/1 τρίποντο στο Α’ μέρος, πέτυχε δύο μαζεμένα στη Γ’ περίοδο για να μειώσει η Καρδίτσα 46-61 και να δείξει λίγο πιο ανταγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν έως τους 11 πόντους, 64-75, αλλά ο δραστήριος Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, πέτυχε 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τους Μωραΐτη-Μαντζούκα που μπήκε στο τέλος, έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 20, 64-87, με 0-12 σερί.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 32-42, 48-65, 64-87