Ο Ολυμπιακός επιτυγχάνει ακόμη μια εντυπωσιακή νίκη, κατακτώντας το Περιστέρι με σκορ 85-67

Καταδεικνύοντας για μία ακόμα φορά την υπεροχή του και την εξαιρετική του κατάσταση, ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από το Περιστέρι με σκορ 85-67, στον αγώνα που έκλεισε την 19η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Σε ένα ματς με έντονη ένταση, πολλά φάουλ και τεχνικές ποινές, οι “ερυθρόλευκοι” δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες στο να κατακτήσουν μια ακόμα νίκη, παρά τις απουσίες παικτών τους.

Ο Ολυμπιακός παραμένει στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 17-2, ενώ το Περιστέρι στην τρίτη θέση υποχώρησε στο 12-7, μετά την ήττα του από τον Ολυμπιακό μετά από μια σειρά από πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα.

Ήταν η τέταρτη φορά που οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν φέτος σε τρεις διοργανώσεις και ο Ολυμπιακός κατέγραψε τέσσερις σερί νίκες.

Από το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρισαν οι Άλεκ Πίτερς (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Αϊζάια Κάνααν (13 πόντοι, 6 κλεψίματα), Μιχάλης Λούντζης (12 πόντοι), Φιλίπ Πετρούσεβ (10 πόντοι) και Μόουζες Ράιτ (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Η κακή είδηση για τους “ερυθρόλευκους” ήταν η τραυματισμός του Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας και κουτσαίνοντας από τον πάγκο, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στον σημερινό αγώνα κάνει το ντεμπούτο του για φέτος στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος πρόλαβε να συγκεντρώσει 4 φάουλ σε μόλις 2:53 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, ενώ προκάλεσε την διαιτητή Παπαπέτρου και δέχτηκε τεχνική ποινή! Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ήρεμος και σημείωσε 9 πόντους.

Απόντες λόγω τραυματισμών και περιορισμού στους ξένους ήταν οι Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Ναζ Μήτρου-Λονγκ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Νίκολα Μιλουτίνοβ, Ίγκνας Μπραζντέικις και Λουκ Σικμα.

Από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεχώρισαν οι Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ (14 πόντοι), Τρέβορ Τόμπσον (10 πόντοι) και Νίκος Χουγκάζ (10 πόντοι).

Την Τετάρτη (6/3, 19:30) το Περιστέρι θα αντιμετωπίσει την Καρσίγιακα σε έναν “τελικό” για το Baskeball Champions League.

Την Πέμπτη (7/3, 22:00), ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τη Βίρτους Μπολόνια για την 28η αγωνιστική της EuroLeague.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με τους Κάνααν και Πίτερς να σκοράρουν ασταμάτητα, ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς διψήφια διαφορά (7-18 στο 6′) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 14-25.

Το Περιστέρι επέστρεψε δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά σε 3 πόντους (33-36 στο 17′), με τον Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ να φτάνει στους 10 πόντους.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, πέτυχε μια σειρά 0-9 και αυξήθηκε η διαφορά σε διψήφια (33-45), λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-48).

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν αποφασισμένοι να “κλείσουν” τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και τα κατάφεραν, καθώς προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά 22 πόντων (48-70 στο 30′), με τους Κάνααν, Λούντζη και Πίτερς να σημειώνουν.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η διαφορά αυξήθηκε στους 28 πόντους (50-78), ο Βασίλης Σπανούλης αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή στο 36′ και το τελικό σκορ ήταν 67-85.