Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, το Περιστέρι κατάπληξε το Μαρούσι με 103-74 στο γήπεδο του Αγίου Θωμά.

Μετά από μία επιτυχημένη σερί νίκη στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής της Basket League, το Περιστέρι βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-3, ενώ το Μαρούσι παρέμεινε στο 1-4.

Οι νεοφώτιστοι είχαν στον πάγκο τους τον Γιώργο Λιμνιάτη για πρώτη φορά, ενώ ο προπονητής του Περιστερίου, Βασίλης Σπανούλης, επέστρεψε ως προπονητής στο Άγιο Θωμά, όπου είχε αρχίσει την καριέρα του ως παίκτης από το 2001 έως το 2005.

Στο παιχνίδι, ο Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά, αλλά το Μαρούσι παρέμεινε ανταγωνιστικό για 22 λεπτά. Ωστόσο, στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση και έδειξαν την ποιότητα και την αποτελεσματικότητά τους, ενώ ο Τζέιλεν Χαντς ήταν εκπληκτικός με 23 πόντους σε λιγότερο από 20 λεπτά συμμετοχής.

Τελικά, η ομάδα του Περιστερίου επικράτησε με σκορ 103-74, με τον Χαντς να είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα. Οι υπόλοιποι παίκτες του Περιστερίου επίσης έκαναν εντυπωσιακές εμφανίσεις, ενώ το Μαρούσι προσπάθησε να ανταποκριθεί, αλλά δεν τα κατάφερε.

Το επόμενο αγώνα του Περιστερίου θα είναι απέναντι στον Βελιγράδι στις 20 Νοεμβρίου.