Λαύριο-Κολοσσός 79-76: Αήττητο το Λαύριο με τον Καστανέδα να ξεχωρίζει!

Μετά τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League, το Λαύριο κατάφερε να κερδίσει με σκορ 79-76 τον Κολοσσό.

Ο πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ξαβιέ Καστανέδα με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Τζέρικουλ Χέλεμς με 13 πόντους, Βασίλης Καββαδάς με 12 πόντους και Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους με 11 πόντους.

Από την πλευρά του Κολοσσού, εντυπωσιακός ήταν ο Μπραΐκοβιτς με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από την αρχή του αγώνα, ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα (2-7 στο 3′, 11-14 στο 6′, 17-20 στο 8′), αλλά το Λαύριο αντέδρασε και με σερί 14-0 πήρε σημαντική διαφορά (31-20 στο 12′). Στο ημίχρονο, η ομάδα της Λαυρεωτικής ήταν μπροστά με +13 (50-37) με Ντε Τζούλιους και Καστανέδα να έχουν από 11 πόντους, ενώ ο Μπραΐκοβιτς του Κολοσσού είχε 14 πόντους.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα με εννιά συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 50-46 (στο 23′) και στη συνέχεια σε 53-52 (στο 25′) με καλάθια του Τάιλερ Πόλι. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Λαύριο να έχει προβάδισμα +9 (65-56 στο 30′).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Κολοσσού ανέκαμψαν και προηγήθηκαν (69-70 στο 34.30′). Ο Καββαδάς ισοφάρισε σε 76-76 απομένοντας 1.30” για το τέλος του αγώνα. Ο Μουρ έδωσε προβάδισμα στο Λαύριο (78-76), ενώ ο Πετρόπουλος αστόχησε από την περιφέρεια σε δύο τρίποντα και ο Καββαδάς με ένα από τα δύο βολέ που προσπάθησε, έκανε το 79-76, διασφαλίζοντας την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα για το Λαύριο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μάνος, Ζακεστίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 50-37, 65-56, 79-76.