Η 4η μεγαλύτερη νίκη του Περιστερίου και οι “μαύρες” επιδόσεις του ΠΑΟΚ

Το Περιστέρι bwin συνέτριψε τον ΠΑΟΚ mateco με 71-35 και πέτυχε την 4η μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του. Πέντε “μαύρες” επιδόσεις για τον “δικέφαλο”.

Όπως αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ:

Το παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League μπήκε στα βιβλία της ιστορίας του επαγγελματικού Πρωταθλήματος κυρίως μέσα από τις αρνητικές επιδόσεις του ΠΑΟΚ mateco. Το Περιστέρι bwin όμως, προφανώς, συνετέλεσε σε αυτά φτάνοντας στην τέταρτη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του.

Το χθεσινό +36 επί του Δικεφάλου συνιστά λοιπόν την τέταρτη μεγαλύτερη διαφορά του Περιστερίου bwin στην ιστορία του στην Α1 Εθνική και τη Stoiximan Basket League (από το 1986-87). Μεγαλύτερες ήταν μόνο…

*Το +47 με το οποίο νίκησε τον Άρη Midea εκτός έδρας για τη σεζόν 2000-01 (64-111).

*Το +42 με το οποίο νίκησε τον Άρη Midea εντός έδρας για τη σεζόν 1997-98 (101-59).

*Το +38 με το οποίο νίκησε εντός έδρας τη Λάρισα για τη σεζόν 2019-20 (101-63).

Παράλληλα η διαφορά των 36 πόντων είναι η μεγαλύτερη με την οποία κρίθηκε ένας αγώνας των δύο ομάδων στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος. Στους 53 προηγούμενους η μεγαλύτερη διαφορά ήταν εκείνη των 33 με την οποία επικράτησε ο Δικέφαλος εντός έδρας για τη σεζόν 1992-93 (86-53).

ΠΑΟΚ 2 e1705224882938

Ο ΠΑΟΚ mateco με πέντε «μαύρες» επιδόσεις

Η χθεσινή ήττα στο Περιστέρι bwin μπαίνει για τον ΠΑΟΚ mateco στα βιβλία της στατιστικής με τέσσερις αρνητικές επιδόσεις…

*Μένοντας στους 35 πόντους ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ της Stoiximan Basket League. Ισοφάρισε την επίδοση στην οποία είχε περιοριστεί ο Πανελευσινιακός στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Παναθηναϊκό για την περίοδο 2013-14 (74-35).

*Οι 35 πόντοι αποτελούν, προφανώς, αρνητικό ρεκόρ ιστορίας για τον ΠΑΟΚ mateco. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι δεν έφτασε τους 50 για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια. Η τελευταία φορά που έγινε αυτό ήταν στις 19 Ιανουαρίου 2014 όταν έμεινε στο 49 σε παιχνίδι στη Ρόδο με τον Κολοσσό H Hotels (62-49).

*Με την ισχνή επιθετική επίδοση του ΠΑΟΚ mateco, το σκορ έμεινε συνολικά πολύ χαμηλά. Οι 106 πόντοι ισοφάρισαν την 8η μικρότερη επίδοση πόντων ενός αγώνα στην ιστορία της Stoiximan Basket League. Ο Δικέφαλος είχε συμμετοχή και στο παιχνίδι στο οποίο σημειώθηκε το αρνητικό ρεκόρ του επαγγελματικού Πρωταθλήματος (από το 1992-93), με τους 86 που σημειώθηκαν κόντρα στην ΑΕΚ Betsson στο Αλεξάνδρειο για τη σεζόν 1997-98 (47-39).

*Η δεύτερη «μαύρη» επίδοση της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν αυτή των τριπόντων αφού τελείωσε το παιχνίδι με 0/17, ισοφαρίζοντας την τρίτη χειρότερη επίδοση στην ιστορία της Stoiximan Basket League και σημειώνοντας τη δεύτερη χειρότερη της δικής της ιστορίας σε αυτήν αφού είχε 0/20 τρίποντα στο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν 2016-17 κόντρα στον Άρη Midea. Το αρνητικό ρεκόρ πάντως κρατάει από την περίοδο 2009-10 ο Ολυμπιακός με τα 0/23 τρίποντα που σημείωσε απέναντι στον Παναθηναϊκό.

*Η τρίτη αρνητική επίδοση με την οποία έφυγε ο ΠΑΟΚ mateco από το κλειστό του Περιστερίου ήταν αυτή της τελικής διαφοράς. Το -36 συνιστά την 7η πιο «βαριά» ήττα της ιστορίας του στη Stoiximan Basket League.

*Με την επίδοση των τεσσάρων πόντων που σημείωσε ο Δικέφαλος στην τρίτη περίοδο του αγώνα, ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ του στις τελευταίες 13 τουλάχιστον σεζόν. Από την περίοδο 2011-12 υπήρξε μία ακόμη περίπτωση στην οποία περιορίστηκε στους τέσσερις πόντους, στην τέταρτη περίοδο του εκτός έδρας αγώνα με τον Ιωνικό Νίκαιας για τη σεζόν 2019-20.

Παράλληλα οι τέσσερις πόντοι του ΠΑΟΚ mateco στην τρίτη περίοδο του χθεσινού αγώνα αποτελούν και αρνητικό ρεκόρ για τη φετινή Stoiximan Basket League. Το προηγούμενο ήταν εκείνο των έξι πόντων που σημείωσαν ο Άρης Midea στη δεύτερη περίοδο του αγώνα του με τον Προμηθέα και το Λαύριο Megabolt στη δεύτερη περίοδο του αγώνα του με τον Ολυμπιακό.

*Τη συγκεκριμένη λίστα κλείνει η επίδοση των τριών ασίστ στις οποίες έμεινε ο Δικέφαλος. Αποτελεί αρνητικό ρεκόρ τουλάχιστον των τελευταίων 13 σεζόν για την ομάδα της Θεσσαλονίκης αφού από την περίοδο 2011-12 δεν έπεσε ποτέ κάτω από τις τέσσερις. Τόσες είχε στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό της σεζόν 2011-12.

Οι τρεις ασίστ στις οποίες έμεινε ο ΠΑΟΚ mateco αποτελούν συνολικά, αρνητικό ρεκόρ οχταετίας για τη Stoiximan Basket League. Για να βρούμε μία ανάλογη επίδοση θα πρέπει να γυρίσουμε στην περίοδο 2015-16 όταν το Λαύριο Megabolt είχε επίσης τρεις ασίστ στο εκτός έδρας παιχνίδι του με τον Ολυμπιακό, επίδοση στην οποία είχε περιοριστεί και ο Απόλλων Πάτρας απέναντι στον Δικέφαλο, στο ματς της Θεσσαλονίκης για τη σεζόν 2014-15. Όσο για την προηγούμενη μι