Φιλική ήττα για το Λαύριο Megabolt από την Καρδίτσα

Σε ένα φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΔΑΚ Γλυφάδας, το Λαύριο Megabolt γνώρισε ήττα με σκορ 69-57 από την Καρδίτσα Ιαπωνική.

Η ομάδα του Λαυρίου ξεκίνησε καλά τον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 15-10 και 23-19. Ωστόσο, ακολούθησε μια δύσκολη περίοδος από το 13′ έως το 20′, καθώς η Καρδίτσα Ιαπωνική κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 43-29.

Ο προπονητής Κώστας Μέξας ζήτησε αντίδραση από τους παίκτες του κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας και αυτό συνέβη στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, με το Λαύριο Megabolt να μειώνει τη διαφορά σε 5 πόντους (50-55 στο 25′).

Ωστόσο, δεν ακολούθησε αντίστοιχη αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα η Καρδίτσα να φτάσει στη νίκη με 69-57, είτε λόγω εύκολων λαθών είτε λόγω της κούρασης.

Φαίνεται ότι το Λαύριο έχει ακόμα πολλή δουλειά μπροστά του για να αποκτήσει την απαιτούμενη ομοιογένεια και να συνεχίσει την προετοιμασία την Πέμπτη με προπόνηση στο κλειστό γυμναστήριο της Κερατέας.

Ο επόμενος φιλικός αγώνας του Λαύριο Megabolt είναι την Κυριακή και ώρα 13:00 με τον ΠΑΟΚ, και πάλι στο ΔΑΚ Γλυφάδας.