Αταμάν: “Δύσκολο να βρουν κίνητρο οι παίκτες μετά από τη νίκη στη Μαδρίτη” (vid)

O Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 96-73 του Κολοσσού Ρόδου και ο Εργκίν Αταμάν μίλησε για το κίνητρο των παικτών του μετά το σπουδαίο “διπλό” στη Μαδρίτη.

Οι δηλώσεις του κόουτς του Παναθηναϊκού στην κάμερα της ΕΡΤ:

“Είναι δύσκολο να βρει κίνητρο κάποιος παίκτης μετά από ένα τέτοιο παιχνίδι και μια τέτοια νίκη της Euroleague.

Ωστόσο είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου. Μοιράσαμε τον χρόνο συμμετοχής και σκόραραν όλοι, είχαμε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Αυτό σημαίνει ότι όλοι συνεισέφεραν στην ομάδα. Είναι ένας τρόπος αυτός για να προχωρήσει η ομάδα και να τερματίσει πρώτη στην βαθμολογία της Basket League”.

Στη συνέντευξη Τύπου, ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε:

“Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο όπου κάναμε αμυντικά λάθη, παίξαμε καλό μπάσκετ με καλά ποσοστά στα δίποντα και στα τρίποντα.

Δεν είναι εύκολο να δώσεις κίνητρο στην ομάδα ύστερα από μια μεγάλη νίκη στην Euroleague αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραμε στα σοβαρά το παιχνίδι, μοιράσαμε το χρόνο συμμετοχής, ενώ μοιράστηκε και το σκοράρισμα.

Ήταν μια καλή νίκη για εμάς”.

Αναφορικά με τους τραυματισμούς των Αντετοκούνμπο και Βιλντόσα είπε:

“Δεν θα είναι έτοιμοι απέναντι στην Βιλερμπάν. Ίσως να είναι έτοιμοι για το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό“.