Άρης-Κολοσσός 90-69: Έκανε περίπατο με… μισή ομάδα!

Άρης-Κολοσσός 90-69: Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει την εύκολη νίκη του Άρη ενάντια στον Κολοσσό, παρά τις πολλές απουσίες που είχε η ομάδα του. Παρόλο που λείπανε πέντε βασικοί παίκτες, οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να επικρατήσουν εύκολα, εκμεταλλευόμενοι την δυνατή άμυνα και τον πλουραλισμό στην επίθεση, καθώς είχαν πέντε παίκτες που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 0-6, αλλά ο Άρης αντέδρασε και προηγήθηκε με 7-6. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 17-10, αλλά οι Ροδίτες μείωσαν στο 18-17 στο τέλος του πρώτου δωδεκαλέπτου.

Στην αρχή του δεύτερου δωδεκαλέπτου, ο Άρης ήταν απρόσβλητος και με εφτά συνεχόμενους πόντους από τον Ντε Σόουζα, έφτασε στο 25-17. Ο Κολοσσός παρέμεινε κοντά με τρίποντα, αλλά το ημίχρονο έληξε με τον Άρη να προηγείται με 40-34.

Ο Άρης ξεκίνησε το τρίτο δωδεκάλεπτο με σερί 7-0 και έφτασε στο 47-36. Ο Κολοσσός μείωσε σε 56-50, αλλά ο Άρης κατάφερε να κλείσει το δωδεκάλεπτο με διψήφια διαφορά, 66-55.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης κυριάρχησε απόλυτα. Με κλεψίματα, γρήγορους πόντους και τρίποντα από τους Τολιόπουλο και Γκάλινατ, έφτασε στο +22 (81-59) με μία σειρά 15-4. Έκει κάπου το ματς ήταν ουσιαστικά τελειωμένο.

Τα δεκάλεπτα ήταν τα εξής: 18-17, 40-34, 66-55, 90-69.

Για τον Άρη (Καστρίτης) σκόραραν οι: Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 11, Καρ 14, Μπλούμπεργκς 7, Τσαχτσίρας, Καζαμίας, Περσίδης 12, Ντε Σόουζα 12, Καλόγηρος 2, Γκάλινατ 16, Σταμούλης.

Για τον Κολοσσό (Σεγκούρα) σκόραραν οι: Γιόργκενσεν 6, Ουτάμι 8, Μπραΐκοβιτς 11, Πετρόπουλος 3, Μπιλλής 3, Σίμονς 3, Πόλι 29, Περάντες 5.