Το Λαύριο κερδίζει τον Απόλλωνα Πάτρας με 82-75 και τον πλησιάζει στον υποβιβασμό

Η ομάδα του Λαυρίου κατάφερε να νικήσει τον Απόλλωνα Πάτρας, αντιμετωπίζοντας με επιτυχία την αντίστασή του στην τέταρτη περίοδο! Με το σκορ 82-75, οι παίκτες του Κώστα Μέξα βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-13, απομακρύνοντας τον εαυτό τους από την ζώνη υποβιβασμού. Από την άλλη, ο Απόλλωνας Πάτρας υποχώρησε στο 3-18, βρίσκοντας τον εαυτό του ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Στους κορυφαίους παίκτες της νίκης ανήκουν οι Θόρτον (17π), Μουράτος (13π, 4 ασίστ), Καστανέδα (12π) και Χόρτσλερ (10π, 10 ριμπάουντ), ενώ για τους Πατρινούς ξεχώρισαν οι Κόουλμαν (23π), Μπράουν (13π, 12 ριμπάουντ) και Πέρκινς (13π, 6 ασίστ).

Το παιχνίδι

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με προβάδισμα του Απόλλωνα με 5-0, αλλά το Λαύριο ανταποκρίθηκε και πλησίασε με 7-8. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Λαύριο μπροστά με 23-19. Η δεύτερη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με την ισοφάριση στο 37-37. Στη συνέχεια, το Λαύριο πήρε προβάδισμα 50-46, αλλά ο Απόλλωνας αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 57-58 στην τρίτη περίοδο.

Στην τέταρτη περίοδο, το Λαύριο επέβαλλε τον ρυθμό του και με σερί 13-3 έφτασε στο πρώτο διψήφιο προβάδισμα του στο παιχνίδι (72-61). Παρά την αντίδραση του Απόλλωνα που μείωσε σε 72-68, το Λαύριο τελικά επικράτησε με σκορ 82-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 37-37, 59-58, 82-75