Τεράστια νίκη για τον Λεβαδειακό επί της Λαμίας και πρόκριση στα προημιτελικά

Ο Λεβαδειακός κατάφερε να αποκλείσει τη Λαμία από το Κύπελλο Ελλάδας με μια εντυπωσιακή ανατροπή. Παρά το γεγονός ότι η Λαμία προηγήθηκε στο ματς, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια κατάφερε να κερδίσει με 2-1 και να προκριθεί στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Στα προημιτελικά, ο Λεβαδειακός θα αντιμετωπίσει τη Νίκη Βόλου σε δύο αγώνες. Και οι δύο ομάδες συμμετέχουν στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2, κάτι που κάνει τις αναμετρήσεις τους ακόμη πιο ενδιαφέρουσες, καθώς αναμένεται να έχουμε τουλάχιστον μία ομάδα της 2ης κατηγορίας στη συνέχεια του της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πέμπτο λεπτό με τον Μάλτσι, κρατώντας αυτό το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο. Ωστόσο, ο Λεβαδειακός κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58’ με τον Κουάντρα και να ανατρέψει το ματς με πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Πολέτο στο 66ο λεπτό.

Ο Λεβαδειακός κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμά του μέχρι το τέλος του αγώνα, ενώ η Λαμία δεν κατάφερε να απαντήσει. Με αυτή τη νίκη, η ομάδα από τη Βοιωτία προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ η Λαμία εξαιρέθηκε από τη συνέχεια του τουρνουά και επικεντρώνεται τώρα στο πρωτάθλημα.