Σημαντική νίκη με ανατροπή πριν τη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό για τη Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να κερδίσει 2-1 την Φατίχ Καραγκιουμρούκ σε εκτός έδρας αγώνα λίγες μέρες πριν την σημαντική ρεβάνς με τον Ολυμπιακό για τα προημιτελικά του Conference League.

Η Φενέρ βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Κελές στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αλλά κατάφερε να ανατρέψει το παιχνίδι με τον Τζέκο να ισοφαρίζει στο 49’ και τον Μπατσουαγί να ολοκληρώνει την ανατροπή με εύστοχο πέναλτι οκτώ λεπτά αργότερα.

Οι αποβολές των Μέντες (76’) και Αϊσερίκ (90+7’) έκαναν τη δουλειά πιο εύκολη για την ομάδα του Ισμαΐλ Καρτάλ, η οποία άφησε στο -1 τη Γαλατάσαραϊ με ένα ματς περισσότερο.

Αξίζει να σημειωθεί πως πολλοί βασικοί ποδοσφαιριστές όπως ο Σογιουντσού, ο Οσάγι-Σάμουελ, ο Φρεντ, ο Καχβετσί, ο Τζέκο και ο Τάντιτς αγωνίστηκαν είτε σε Ͽλο το ματς είτε στο μεγαλύτερο μέρος του.

Ως αλλαγές, μπήκαν στο παιχνίδι ο Μπατσουαγί και ο Μπεκάο.

Η ενδεκάδα της Φενέρ: Λιβάκοβιτς, Αζίζ (72’ Μπεκάο), Σογιουντσού, Οσάγι-Σάμουελ, Φρεντ (90+1’ Ζάιτς), Καχβετσί (90+1’ Μουλντούρ), Κρούνιτς (46’ Μπατσουαγί), Καντίογλου, Γιουκσέκ, Τζέκο (90+6’ Ντουρσούν), Τάντιτς