Ο μαγικός νόμος του «Άνφιλντ» αφηγήθηκε τη ματσάρα της Λίβερπουλ – Δυναμική Τσέλσι σε αγχωτική νίκη, επιβιώνει η Άστον Βίλα

Λίβερπουλ – Φούλαμ 4-3

Πρόκειται για ένα παιχνίδι που μπορείς να το αποκαλέσεις “τρελό”. Μία ματσάρα που δε σταματούσε να παραδίδει συναρπαστικές στιγμές και η Λίβερπουλ έδειχνε ασταμάτητη, ωστόσο, δεν κατάφερνε να κλείσει το παιχνίδι κάθε φορά που οδηγούσε στο σκορ. Ένας αληθινός “θρίλερ”.

Μετά από ένα αργό ξεκίνημα και ένα ακυρωμένο γκολ του Σαλάχ στο 9ο λεπτό, ακολούθησε μία τρομερή εμφάνιση με τον Άρνολντ να σκοράρει με ενέργεια στο 20’, κάνοντας το 2-1, έχοντας ήδη μετατρέψει και στο προηγούμενο παιχνίδι ένα γκολ στο «Έτιχαντ», κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι.

Παρόλα αυτά, η φιλοξενούμενη ομάδα απάντησε γρήγορα και ισοφάρισε, κερδίζοντας την εμπιστοσύνη πως μπορεί να φέρει ένα θετικό αποτέλεσμα στο «Άνφιλντ».

Μετά τις προσπάθειες της Φούλαμ στο 32 και 33, ο ΜακΆλιστερ, στο 38ο λεπτό, ξεκίνησε τις ενέργειές του και σκόραρε με ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής, αναστέναξε το 2-1 και ξανά χάλασε τα σχέδια της ομάδας του.

Η Λίβερπουλ έπαιξε σκληρά για να αποδράσει με τη νίκη, αλλά η Φούλαμ συνέχιζε να αντιστέκεται. Η αντιπολίτευση κατέφθασε με το γκολ του Τέτε στο 45΄+2΄, πέντε λεπτά μετά, ο Ριμ κατάφερε να σημειώσει το 3-2 μετά την κεφαλιά του Παλίνια που δυστυχώς ορίστηκε σωστά σε θέση offside.

Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Σαλάχ ήταν μόλις λίγο μακριά από το 200ο του γκολ με τη Λίβερπουλ, αλλά ο Λένο του Φούλαμ κατάφερε να αποσοβήσει την ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ είχε έναν τρομερό ρυθμό από το 45ο έως το 70ο λεπτό, προσπαθώντας να βρει το τρίτο γκολ. Στο 54ο λεπτό, ο Νούνιες σχεδόν πέτυχε το γκολ, αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Ουρουγουανός απώλεσε μια άλλη καλή ευκαιρία. Αν και φάνηκε αμυνόμενος εντός περιοχής, σχεδόν χάνοντας μια καλή ευκαιρία από πάσα του Σαλάχ.

Η Λίβερπουλ συνέχισε να επιδιώκει τη νίκη, αλλά η επέμβαση των αλλαγών δεν έφερε συντετριμμένα αποτελέσματα, με την ομάδα να αντιμετωπίζει ακόμη μια εμπόδια όπως την αντικατάσταση του Μάτιπ από τον Κονατέ.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να επιτεθούν, και αν και δεν απείλησαν στην πρώτη προσπάθειά τους, κατάφεραν να σκοράρουν στην επόμενη επίθεση τους.

Ο Κέιρνι έδωσε μια δύσκολη μπάλα και ο Ριντ αδιατάρακτος στο 80′ πλημμύρισε τα δίχτυα με το 3-2, με τον Τσιμίκα να μη σηκώνεται να αντιδράσει, αλλά στη συνέχεια, ο Εντο ίσοφάρισε με το πρώτο του γκολ για την ομάδα, μετά από ασίστ του Σαλάχ.

Και στην επόμενη επίθεση, ο Άρνολντ έριξε το 4-3 και άναψε “φωτιές” στο «Άνφιλντ», με μια επική ανατροπή!

Τσέλσι – Μπράιτον 3-2

Η Τσέλσι μέσα σε μερικά λεπτά κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ, επικρατώντας της αδύναμης αντίπαλου της, της Μπράιτον, σε μία εντυπωσιακή ανατροπή.

Η αδυναμία της Μπράιτον στις στατικές φάσεις επέτρεψε στον Φερνάντες να σκοράρει στο 17′ και στον Κόλγουϊλ στο 21′, αφήνοντας την Τσέλσι να κυριαρχεί.

Αλλά οι αδυναμίες αυτής της ομάδας κατάφεραν να αλλάξουν το ματς. Ο Μπουονανότε με ένα αριστερό σουτ στο 43′ μείωσε το σκορ σε 2-1 και στο 45′ ο Γκάλαχερ αποβλήθηκε κάνοντάς την Τσέλσι δέκα παίκτες, αναστρέφοντας το σενάριο στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Ο Ντε Τζέρμπι έβαλε το 3-1 από πέναλτι στο 61′ και έδωσε ασφάλεια στο σύνολο του Ποτσετίνος.

Αν και η Μπράιτον είχε τον έλεγχο μετά την εκπληκτική απάντηση της στο 79%, η άμυνα της Τσέλσι ήταν ανυπέρβλητη. Στο τέλος, οι «γλάροι» δημιούργησαν ευκαιρίες, με τον Πέδρο στο 90′ + 2′ να μειώνει σε 3-2, κάνοντας το φινάλε ακόμη πιο αγχωτικό. Η φάση του Κόλγουϊλ στο 90′ + 10′ δεν κατέληξε σε παράβαση, με το σφύριγμα της λήξης να προσφέρει ανάκουφιση στην Τσέλσι.

Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα 2-2

Η Μπόρνμουθ εκμεταλλεύτηκε μία σοβαρή λαθος του Ντιέγκο Κάρλος στο 10ο λεπτό και ο Σεμένιο έκανε το 1-0. Η Αστον Βίλα αντέδρασε γρήγορα με τον Μπέιλι να ισοφαρίζει στο 20ο λεπτό. Ακολούθησε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο με 14 τελικές για γκολ στα πρώτα 37 λεπτά του παιχνιδιού! Ο Έμερι πρόσθεσε τους Τζανιόλο και Ράμσεϊ στο δεύτερο ημίχρονο για βοήθεια. Ωστόσο, η Μπόρνμουθ σκόραρε πάλι γρήγορα, με τον Σολάνκε στο 52′ για το 2-1, αλλά η Άστον Βίλα πήρε τον βαθμό με το 2-2 με τον Γουότκινς στο 90′.

Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-1

Στο ματς αυτό, όπου η Γουέστ Χαμ έψαχνε τη νίκη για να ανέβει στην 7η θέση, δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς, αφήνοντας την ομάδα του στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας.

Προηγήθηκε με ένα ωραίο γκολ του Κούντους στο 13ο λεπτό, αλλά ο Εντουάρ έγραψε το 1-1 στο 53ο λεπτό, μετουσιώνοντας την πρώτη ε