Ο Γκιμαράες πρωταγωνιστής: Η Νιούκαστλ κερδίζει τη Νότιγχαμ σε μεγάλο παιχνίδι!

Παρά το ότι δεν ήταν ανώτερη από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, η Νιούκαστλ κατάφερε να επικρατήσει, με τον Μπρούνο Γκιμαράες να ξεχωρίζει στη νίκη 3-2. Ο Βραζιλιάνος σημείωσε το πρώτο και το τελευταίο γκολ, βάζοντας σε μπελάδες τους γηπεδούχους με την εξαιρετική εμφάνισή του.

Το πρώτο γκολ για τη Νιούκαστλ ήρθε στο 10ο λεπτό, με τον Γκιμαράες να εκμεταλλεύεται μια σέντρα του Τρίπιερ μετά από κόρνερ.

Έπειτα, ο Ελάνγκα ισοφάρισε για τη Νότιγχαμ, ενώ ο Σερ με ένα υπέροχο σουτ έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Νιούκαστλ πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Η Νότιγχαμ πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, αλλά ο Γκιμαράες έκανε το 3-2 στο 66ο λεπτό και έδωσε στη Νιούκαστλ την τεράστια νίκη που την ανεβάζει στην 7η θέση στην Premier League.

Απεναντίας, η Νότιγχαμ παραμένει στους 21 βαθμούς, απέχοντας μόνο δύο πόντους από τη θέση της υποβιβασμένης Έβερτον.