Η Μπουρζ προκρίθηκε ημιτελικά στο EuroCup με νίκη επί της Προμετέι

Η Μπουρζ εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του EuroCup με μια εντυπωσιακή νίκη ενάντια στην Προμετέι. Η γαλλική ομάδα επικράτησε με σκορ 95-82 σε έδρα της, ξεπερνώντας την Προμετέι που είχε αποκλείσει τον Άρη στους “16” της διοργάνωσης την προηγούμενη εβδομάδα. Με αυτή τη νίκη, η Μπουρζ απέκτησε το πρώτο εισιτήριο για την τελική φάση, ενώ περιμένει τις υπόλοιπες τέσσερις ομάδες που θα προκύψουν τις επόμενες ημέρες από τα υπόλοιπα ζευγάρια.

Η τεράστια ανατροπή στην τρίτη περίοδο με σκορ 34-13 καθόρισε το ματς, με την ομάδα να ανατρέπει το αποτέλεσμα από το 45-44 του ημιχρόνου και να φτάνει σε διαφορά +22.

Οι κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μάικ Μόργκαν με 17 πόντους, Λιούις Σαλάς με 12 και Μπράουν με 11 πόντους. Από την πλευρά των Ουκρανών, ξεχώρισαν οι Μπάλβιν με 19, Μαρς με 13 και Αγκάντα Τκατσένκο με 11 πόντους.