Έχασε έδαφος για το Champions League η Άλκμααρ του φοβερού Παυλίδη!

Η Άλκμααρ του εντυπωσιακού Παυλίδη χάνει έδαφος για το Champions League!
Ο Παυλίδης έκανε τη δουλειά του, αλλά φάνηκε ότι δεν ήταν αρκετή για την Άλκμααρ!

Η ομάδα του Έλληνα επιθετικού έπαιξε ισόπαλα 2-2 εκτός έδρας με τη Χέρενφεν για την 19η αγωνιστική της Eredivisie. Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό, με διακοπή, κόκκινη κάρτα, δύο αυτογκόλ και πολλές εναλλαγές συναισθημάτων.

Αρχικά, το παιχνίδι διεκόπη στο 7’ λόγω των οπαδών των φιλοξενούμενων που έριξαν πυροτεχνήματα. Όταν συνεχίστηκε στο 19’, ο Παυλίδης άνοιξε το σκορ με μια ωραία κεφαλιά, σημειώνοντας το 20ο γκολ της φετινής σεζόν στο πρωτάθλημα. Είναι ο δεύτερος παίκτης που φτάνει αυτό τον αριθμό σε επτά μεγάλες λίγκες, μετά τον Χάρι Κέιν που έχει 23 γκολ.

Ωστόσο, η χαρά της Άλκμααρ δεν διήρκεσε πολύ, καθώς πέντε λεπτά αργότερα (στο 24’) η Χέρενφεν ισοφάρισε με ένα αυτογκόλ, ενώ στο 40’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Χέρενφεν πέτυχε το δεύτερο τέρμα της στο 51’, με την Άλκμααρ να καταφέρνει να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο 88’ με ένα αυτογκόλ, ολοκληρώνοντας το ματς 2-2.

Έτσι, η Άλκμααρ παραμένει στην 4η θέση με 35 βαθμούς, -2 από την Τβέντε, που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, και αγωνίζεται για μια θέση στο Champions League της επόμενης χρονιάς.