Απίθανη ανατροπή για τη Λοριάν και ένα βαθμός για την Μπρεστ στο 93′

Η ομάδα της Λιόν δεν κατάφερε να νικήσει και αυτή τη φορά στο πρωτάθλημα Ligue 1! Παρόλο που προηγήθηκε της Λοριάν με 3-1 στο πρώτο ημίχρονο, τελικά κέρδισε ένα βαθμό, δέχοντας δύο γκολ, και παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στο Μονπελιέ-Κλερμόν συνέβησαν απίστευτα περιστατικά, με τον Ντιό να τραυματίζεται από κροτίδα και να αποχωρεί με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Μπόρζες αποβλήθηκε λόγω άσεμνων χειρονομιών προς το κοινό και ο διαιτητής διέκοψε προσωρινά τον αγώνα όταν το σκορ ήταν 4-2 υπέρ των γηπεδούχων.

Η Μπρεστ παρέμεινε ακίνητη στις πρώτες θέσεις του πίνακα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει στην έδρα της από την Τουλούζ. Ωστόσο, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90’+3′ με τον Σατριάνο και να κρατήσει το αήττητο σερί της.

Στη Λιόν, η Λοριάν έκανε “πλάκα” στους γηπεδούχους στο 16′ με το γκολ του Κρουπί. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Νουαμά ισοφάρισε για τη Λιόν, ενώ ο Λακαζέτ με δύο γκολ (22′, 41′) έδωσε προβάδισμα 3-1 στους γηπεδούχους.

Η Λοριάν εξάλλου δεν το έβαλε κάτω και ο Κρουπί πέτυχε το δεύτερο του γκολ στο 54′ για το 3-2. Το τελικό 3-3 και η παραμονή της Λιόν στην προτελευταία θέση του πίνακα, “υπέγραψε” ο Γιονγκβά στο 79′.