Απίστευτη εμφάνιση του Πίκφορντ για την Έβερτον στο Σέφιλντ!

Σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές, ο Πίκφορντ κατάφερε να κρατήσει το ισόπαλο 2-2 για την Έβερτον στον αγώνα κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Έτσι, έγινε ο ήρωας της ομάδας με την επική αυτή επέμβασή του.

Η Έβερτον πέτυχε το πρώτο της γκολ για φέτος στην Πρέμιερ Λιγκ μετά από 316 λεπτά, και αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο νεαρός Πίκφορντ, ο οποίος βρίσκεται στην ομάδα μόλις εδώ και μια εβδομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με το γκολ του Ντουκουρέ στο 14ο λεπτό. Όμως, ο Πίκφορντ βγήκε στο προσκήνιο στη δεύτερη περίοδο, με δύο εντυπωσιακά γκολ που έφεραν την ανατροπή στο σκορ. Μετά από ωραίο κατέβασμα και ασίστ του ΜακΜπέρνι, ο Πίκφορντ πέτυχε το πρώτο του γκολ με δεξί σουτ στο 33′. Στο 45’+3′, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του τερματοφύλακα της Έβερτον και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1 με ανατροπή.

Ο Πίκφορντ, με την ηλικία του μόλις 21 ετών και 267 ημερών, έγινε ο νεαρότερος Άγγλος ποδοσφαιριστής που σκοράρει στην πρώτη του εμφάνιση στην Πρέμιερ Λιγκ από τον Μάτι Λονγκσταφ τον Οκτώβρη του 2019.

Η Έβερτον πίεσε για να βρει τη νίκη στο δεύτερο μέρος, και ο Ντανζούμα ισοφάρισε με πλασέ στο 54′ για το 2-2. Όμως, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πετύχει άλλο γκολ και το ματς έληξε με ισοπαλία.

Το απόλυτο highlight του αγώνα ήρθε στο 90′ + 9′, όταν ο Πίκφορντ έκανε την επίθεση της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ακατόρθωτη. Απέκρουσε τρομερά τρεις φορές, με την μπάλα να χτυπά το πρόσωπό του, το δοκάρι και τελικά να αποκρούεται έξω από τα δίχτυα, διατηρώντας το 2-2.