Τριπλή ισοβαθμία στη 2η θέση της Δύσης μετά τις ήττες των Τίμπεργουλβς και Θάντερ

Διπλή ισοβαθμία στη δεύτερη θέση της Δύσης μετά την ήττα των Τίμπεργουλβς και των Θάντερ

Φωτιά στην Δύση μετά τις ήττες των Τίμπεργουλβς από τους Μπουλς με 129-123 και των Θάντερ από τους Τζαζ με 124-117. Οι δύο ομάδες τώρα ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση, πίσω από τους Κλίπερς, μαζί με τους Νάκγετς.

Το παιχνίδι των Μπουλς εναντίον των Τίμπεργουλβς ήταν εκπληκτικό, με τους Μπουλς να κερδίζουν στην παράταση με σκορ 129-123 (115-115 στον κανονικό χρόνο). Η ομάδα του Σικάγο βρέθηκε να χάνει με 23 πόντους στο τέλος της πρώτης μάχης, αλλά ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 33 πόντους και ο Κόμπι Γουάιτ με άλλους 33 πόντους (7/13 τρίποντα) ανέτρεψαν την κατάσταση.

Για τους Τίμπεργουλβς, ο Άντονι Έντουαρντς σημείωσε 38 πόντους (5/9 τρίποντα) και ο Καρλ Άντονι Τάουνς πρόσθεσε 33 (7/16 τρίποντα). Ήταν μάλιστα ο Τάουνς που με ένα τρίποντο 51 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ματς ισοφάρισε σε 115-115 και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.

Το σκορ των δωδεκάλεπτων: 22-33, 47-69, 83-92, 115-115 (κανονικός χρόνος), 129-123 (παράταση).

Επίσης, οι Τζαζ επικράτησαν των Θάντερ με 124-117, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12 πόντους. Ο Λάουρι Μάρκανεν με 33 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος και καθοριστικός για τους νικητές, έχοντας πετύχει το καλάθι που ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη των Γιούτα. Για τους Θάντερ, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 28 πόντους, ο Τζαλίν Γουίλιαμς 26 πόντους και ο Τσετ Χολμγκρεν 22 πόντους.

Το σκορ των δωδεκάλεπτων: 28-33, 61-68, 96-92, 124-117.