Σανς-Κινγκς 119-117: Εξαιρετική εμφάνιση του Βεζένκοφ στην αγωνιώδη ήττα του Σακραμέντο

Παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Σάσα Βεζένκοφ, η ομάδα των Κινγκς δεν μπόρεσε να κερδίσει, αφού έχασε με 119-117 από τους Σανς, παρά το γεγονός ότι είχε προηγηθεί με 22 πόντους.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού ισοφάρισε το προσωπικό του ρεκόρ με 14 πόντους (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), ενώ σημείωσε 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Sasha Vezenkov’s trey ball from the corner pocket
Πηγή: Sacramento Kings Twitter

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Σακραμέντο δεν κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα, παρά το εντυπωσιακό triple double του Σαμπόνις. Ο Λιθουανός σημείωσε 21 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ.

The Sasha Vezenkov game
Πηγή: Kings on NBCS Twitter

Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι στο 40ο λεπτό, οι Σανς προηγούνταν με +22, ενώ στο 42ο λεπτό με +18. Ωστόσο, οι Σανς, που έχουν πλέον ρεκόρ 22-18, δεν παρέδωσαν τίποτα.

Ο Γκρέισον Άλεν ήταν εξαιρετικός για τους νικητές με 29 πόντους (9/14 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), με τον Κέβιν Ντουράντο να έχει καθοριστικό ρόλο, αφού εκτέλεσε επιτυχώς την τελευταία επίθεση, ισοφαρίζοντας με βολές στο 117-117.

Τα δεκάλεπτα: 27-39, 51-70, 84-98, 119-117.