Οι Σέλτικς νίκησαν τους Γουίζαρντς 130-104 με 10 τρίποντα από τον Χάουζερ (vids)

Οι πρωτοπόροι του ΝΒΑ, Μπόστον Σέλτικς, εξέλιξαν μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο Ουάσινγκτον, καθώς επικράτησαν με 130-104 των Γουίζαρντς, με ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο.

Συνολικά πέτυχαν 24 τρίποντα (σε 50 σουτ), με εντυπωσιακή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχαν 17/28, με τον Τζέισον Τέιτουμ να ξεχωρίζει (18 πόντοι στην πρώτη περίοδο) και τον Σαμ Χάουζερ να ακολουθεί με 21 πόντους στο ημίχρονο από 7/9 τρίποντα.

Ο Χάουζερ αποχώρησε από το ματς λόγω προβλημάτων στον ώμο, αφήνοντας ερωτηματικά σχετικά με το αν θα σπάσει το ρεκόρ του Κλέι Τόμπσον με 14 τρίποντα σε ένα παιχνίδι.

Μέσα σε 22:49 λεπτά στο παρκέ, σημείωσε 30 πόντους με 10/13 τρίποντα, πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση σε βραδιά καριέρας.

Οι συμπαίκτες του κατά τη διάρκεια του αγώνα φώναζαν από τον πάγκο για το ρεκόρ του Τόμπσον, ενώ το ρεκόρ των Σέλτικς κατέχει ο Μάρκους Σμαρτς με 11 τρίποντα σε ένα παιχνίδι.

Ο Τέιτουμ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους από 6/12 τρίποντα, σε 26:36 λεπτά συμμετοχής, ενώ οι Σέλτικς θα αντιμετωπίσουν τους Ντιτρόιτ την επόμενη μέρα.

Η Βοστώνη (53-14), η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκρισή της στα playoffs, δεν είχε τους Μπράουν, Πορζίνγκις και Γουάιτ λόγω τραυματισμών, αλλά κατάφερε να επικρατήσει εύκολα εναντίον των χειρότερων φέτος στη λίγκα Γουίζαρντς (11-57).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Σέλτικς να προηγούνται με 45-27 στην πρώτη περίοδο και 81-53 στο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους 36 πόντους.