Νέες νίκες για Πέλικανς, Κλίπερς και Θάντερ στην έναρξη της κανονικής περιόδου του ΝΒΑ

Οι Νιου Όρλεανς Πέλικανς, Λος Άντζελες Κλίπερς και Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ξεκίνησαν την κανονική περίοδο του ΝΒΑ με νίκες στη δυτική περιφέρεια.

Αυτές οι τρεις ομάδες αναμένεται να έχουν σημαντικό ρόλο φέτος, από τη στιγμή που δεν αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που αντιμετώπισαν πέρυσι και στις προηγούμενες σεζόν.

Στο Λος Άντζελες, οι Καγουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ ηγήθηκαν των Κλίπερς στη νίκη τους με 123-111 επί των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Ο Λέοναρντ πέτυχε 23 πόντους με 5/5 τρίποντα, ο Τζορτζ 27 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ οι Κλίπερς ελπίζουν να τους έχουν μαζί στο παρκέ για περισσότερα από τα 38 παιχνίδια που έπαιξαν μαζί την προηγούμενη περίοδο. Επίσης, ο Ίβιτσα Ζούμπατς πρόσθεσε 20 πόντους με 8/10 σουτ και 12 ριμπάουντ για τους νικητές.

Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 13 ασίστ και πέτυχε 11 πόντους.

Για το Πόρτλαντ στον πρώτο επίσημο αγώνα της μετά-Λίλαρντ εποχής, ο Μάλκολμ Μπρόγκντον πέτυχε 20 πόντους, ο Ανφέρνι Σάιμονς 18, ενώ ο rookie Σκουτ Χέντερσον είχε 11 πόντους.

Το Μέμφις έπαιξε τον πρώτο από τους 25 αγώνες που θα δώσει χωρίς τον τιμωρημένο Τζα Μοράντ που θα πατήσει ξανά παρκέ τον Δεκέμβριο.

Οι Νιου Όρλεανς Πέλικανς νίκησαν με 111-104 τους Γκρίζλις, με το δίδυμο ΜακΚόλουμ-Γουίλιαμσον να κάνει θραύση.

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ πέτυχε 24 πόντους με 6/11 τρίποντα και 6 ασίστ, ενώ ο Ζάιον Γουίλιαμσον πέτυχε 23 από τους 12 στο τελευταίο 12λεπτο.

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ νίκησαν με 124-104 τους Σικάγο Μπουλς εκτός έδρας, με τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να είναι κορυφαίος με 31 πόντους και 10 ασίστ.

Οι παίκτες των Θάντερ, Τζος Γκίντι και Τζέιλεν Γουίλιαμς είχαν από 16 πόντους.