Βίρτους – Ζάλγκιρις 79-82: «Μαγικός» Έβανς «άλωσε» τη Μπολόνια! (vid)

Με τον Κίναν Έβανς να είναι… σεληνιασμένος η Ζαλγκίρις επικράτησε (82-79) της Βίρτους στη Μπολόνια και μπήκε με το… δεξί τη νέα σεζόν στην Euroleague!

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε μεγάλα σουτ και οδήγησε στην ανατροπή τους Λιθουανούς στο πρώτο του παιχνίδι μετά από εννέα μήνες απουσίας, καθώς είχε υποστεί ρήξη αχιλλείου τένοντα!

Μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό (2-10) από τη Ζαλγκίρις η Βίρτους του Λούκα Μπάνκι πήρε τα «ηνία» και με τον Ντόμπριτς να σκοράρει πήρε μια σημαντική διαφορά (42-28). Μ’ ένα επιμέρους 9-0 στο τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις μείωσε στο -5 (42-37), με τον Μπρέιντι Μάνεκ να σημειώνει δυο τρίποντα πριν πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βίρτους ξέφυγε ξανά (54-46) και με τους Μίκι και Κορντινιέ να σκοράρουν άνοιξε τοο σκορ. Μάλιστα, ένα τρίποντο του Σενγκέλια έστειλε τη διαφορά στο +15 (63-48) για τη Βίρτους. Η Ζάλγκιρις με ένα σερί 8-0 πλησίασε ξανά (65-58) και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Κίναν Έβανς πήρε τ’ όπλο του και έφερε τον αγώνα στα ίσια στο 37′ (73-73) με τρίποντο πάνω στον Ντάνιελ Χάκετ. Το σουτ του Ουλάνοβας έγραψε το 73-77, με την ομάδα του Μακσβίτις να ολοκληρώνει την ανατροπή και να φτάνει στη νίκη εξαιτίας του Κίναν Έβανς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματέι Μπολτάουζερ, Αν Πάντερ, Σέρτζιο Σίλβα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 42-37, 65-58, 79-82.